Przenoszenie gier PC>Amiga - 5.0 out of 5 based on 4 votes

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Spis treści

Kolejny artykuł na temat kopiowania plików ADF z sieci na Amigę. To stary faq, napisany jeszcze za czasów starej strony (qkizmonster.webpark.pl). Postanowiłem go nieco odświeżyć, podrasować i udostępnić jeszcze raz.
Na początek napiszę dla kogo jest ten artykuł. Jakie są wymagania, aby móc ściągać gry z Internetu na peceta i potem przenieść go na Ami? Bo jeśli ktoś używa Amigi w Internecie to nie musi nawet czytać części o przenoszeniu danych. Wymagania są proste: twardy dysk lub dużo pamięci, minimum 2 MB, i CrossDos. Więc jeśli masz A500, bez twardego lub 2 MB pamięci to zapomnij o przenoszeniu gier. Dla takich właśnie zostaje podłączenie amigowej stacji dyskietek do peceta i ściągnięcie programu, który w nazwie ma Transcośtam. Nie pamiętam nazwy, bo go nigdy nie widziałem. Tak tylko o nim słyszałem. Może uda mi się go zdobyć i napisać parę słów o nim. Teraz dam słowniczek niezbędnych pojęć, które mogą zostać użyte w tekście dalej. Zrozumienie ich jest bardzo ważne.
ADF - jest format pliku, w który jest obrazem dyskietki na twardym dysku. Po prostu program tworzący ADFy skanuje dyskietkę w stacji dyskietek, a wyniki odczytu zapisuje do pliku. Plik ma rozmiar tyle samo co dyskietka Amigowa o podwójnej gęstości, czyli 880 kB. Plik jest więc idealnym obrazem dyskietki, tak jak pliki ISO (lub inne) są obrazami płyty CD, wykorzystywane przez programy nagrywające lub wirtualne CD-ROMy. ADF jest wykorzystywany przez emulatory jako wirtualne dyskietki. Skrót ADF oznacza Amiga Disk File. Rozszerzenie pliku *.adf. Jeśli dyskietka była uszkodzona, zawierała badblocki to i obraz będzie je zawierał. Spora część obrazów ADF w sieci jest w ten sposób uszkodzona. Osoby kopiujące zazwyczaj nie dbały o to aby sprawdzić dyskietki przez zrzuceniem je do ADF.
ADZ - to nic innego jak ADF tylko spakowany GZIPem przez co mniej zajmuje. Na Ami rozpakowywuje go program GZip, zestaw XFD i chyba zestaw XAD. Ale jeśli na pececie emulator nie chce za Chiny współpracować z ADZtem to zmień rozszerzenie pliku z ADZ na GZ, np. cannonf.adz na cannonf.gz. Wtedy powinieneś odpalić WinRARa i wejść do pliku i wyciągnąć stamtąd ADFa. Na Linuksie nie ma problemów z rozpakowywaniem plików GZ.
CrossDos - jest to zestaw trzech plików, które umożliwiają odczyt i zapis na dyskietkach sformatowanych na pececie. Składa się on z plików mfm.device, CrossDosFileSystem i PC0. Plik mfm.device jest odpowiedzialny operacje na dyskietce w formacie FAT i powinien się znajdować w DEVS:. Plik CrossDosFileSystem jest odpowiedzialny za system plików na dyskietkach sformatowanych na pc. Powinien być w katalogu L:. PC0 jest plikiem tekstowym, w którym znajduje się opis urządzenia. Plik ten posiada ikonę i jeden parametr w Tooltypes w ikonie: ACTIVATE=1. Powinien być w DEVS:DosDrivers jeśli mamy zainstalowany AmigaOS 2.1. Równie dobrze może być rozpowszechniany z dyskietkami z programami typu Fish Disk. Ten z Workbench'a jest okrojoną wersją pełnego CrossDos'a, który potrafi odczytywać twarde dyski sformatowane na system plików FAT (pc). Wersja okrojona potrafi to robić tylko z dyskietkami.
DMS - Disk Masher System. Plik ten jest tworzony na Ami za pomocą takich narzędzi jak DMSWB lub shellowy DMS. Plik jest tak samo jak ADF obrazem dyskietki, ale jest poddany kompresji wewnętrznej CrunchMania. Program w pierwszym założeniu miał służyć tworzeniu zapasowych kopii dyskietek, ale teraz głównie jest wykorzystywany przez emulatory.
Dyskietka DDDyskietka DD - podwójna gęstość - jest to zwykła dyskietka, tyle że jest ona podwójnej gęstości. Jeśli sformatujemy ją na pececie będzie miała 720 kB pojemności. Jeśli sformatujemy ją na Amidze to będzie miała 880 kB (jeśli sformatujemy ją systemem plików FastFileSystem, a nie OldFileSystem). Amiga może odczytać dyskietki sformatowane FATem (na pc), jeśli ma zainstalowany CrossDos. Pecet nie może odczytywać dyskietek po amigowym formatowaniu, ponieważ kontroler stacji dyskietek w pececie tego nie potrafi. Jeśli chodzi o stacje to Amiga bije na łeb peceta. Ami porafi odczytać dowolny format dyskietki, czy to jest pecet, czy Mac. Wystarczy mieć tylko sterowniki.
Dyskietka HD - to też zwykła dyskietka, ale o dużej gęstości. Różni się tym, że sformatowana na pececie ma pojemność 1,44 MB, a na Amidze - 1,7 MB. Róznica w wyglądzie między dyskietką DD, a HD jest taka, że dyskietka HD (High Density) ma symbol HD w górnym prawym rogu, jeśli dyskietkę trzymasz przodem (etykietą do siebie), przesuwaną klapką ochronną do góry. Posiada również otwór z prawej strony na dole. Dzięki temu stacja dyskietek HD rozpoznaje z jaką dyskietką ma do czynienia: brak otworu - DD; otwór jest - HD. Zalepiając ten otwór w dyskietkach HD możemy oszukać stację dyskietek, że ma do czynienia z dyskietką DD. Ale o tym później.Dyskietka HD - duża gęstość
OFS - Original File System lub Old File System - systemy plików na Amidze. Stosowany w systemie AmigaOS 1.3. Mało wydajny i niezbyt szybki. Niektóre stare gry dosowe na Amigę 500 były właśnie na tym systemie plików.
FFS - Fast File System - nowy system plików wprowadzony po OFS. Wymaga AmigaOS 2.0. Jest szybszy i bardziej wydajny. Poszerza rozmiar dyskietki o kilkadziesiąt kilobajtów.
FAT - File Allocation Table - system plików stosowany na pc, wymyślony przez Microsoft. W tym artykule będzie występował tylko na dyskietkach, które będą służyły do przenoszenia danych z peceta na Amigę. Na potrzeby artykułu będę ją nazywał dyskietka FAT.
FAT95 - jest to zestaw plików rozwijający możliwości CrossDos'a. Normalny CrossDos nie potrafił czytać nazw plików dłuższych niż 8 liter i rozszerzenień plików dłuższych niż 3 litery. CrossDos był dobry jak na pecetach istniał tylko MS-DOS i to też tylko w wersjach do 6.0, bo 7 czytał już normalnie długie nazwy plików. Posiadał też wiele innych wad, np. czasami się zdarzało, że dyskietka sformatowana na Ami na format FAT za pomocą CrossDos'a, nie mogła być odczytana na pececie, chociaż format dyskietki się zgadzał i wszystko było w porządku. Wszystkie te błędy wyeliminował FAT95. Składa się on z plików FAT95 i MS0 (ewentulanie MS1 dla zewnętrznej stacji dysków). FAT95 podmienia plik CrossDosFileSystem i odpowiada za operacje na plikach. MS0 jest plikiem tekstowym i jest opisem urządzenia. MS0 podmienia plik PC0. Plik mfm.device zostaje. Twórca FAT95 jest na tyle dobry, że nie zapomiał o Amigach 500 i dodał plik messydisk.device, który zastępuje plik mfm.device na A500. Na pięćsetce FAT95 nie będzie działał z mfm.device, więc trzeba go podmienić tym plikiem. Z resztą w archiwum z FATem są skrypty instalacyjne, które zrobią wszystko automatycznie.
Stacja Dyskietek DD - jest to stacja dostosowana do czytania tylko dyskietek o podwójnej gęstości (Double Density). Tylko te dyskietki będą w niej poprawnie formatowane i odczytywane. Owszem można też w nich formatować i HD i używać normalnie, ale stacja nie będzie widziała różnicy między dyskietką DD, a HD. Obie będzie formatować na 720 kB (pc) lub 880 kB (Amiga). Tak więc jeśli sformatujesz dyskietkę HD na format FAT (za pomocą CrossDos'a) w stacji DD to stacja HD w pececie nie odczyta tej dyskietki. Stacje DD były montowane w Amigach, poza Amigą 4000. Tam była już montowana stacja dyskietek HD. Jeśli zaś dyskietki HD masz zamiar wykorzystywać tylko na Ami (np. do gier) i masz stację DD to możesz spokojnie je używać.
Stacja Dyskietek HD - stacja do odczytu dyskietek o dużej gęstości. Potrafi też poprawnie odczytać dyskietki DD. Montowane w pecetach i A4000.


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License