Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Spis treści

W dziale artykułów przyszedł czas na artykuł o instalacji systemu Ubuntu Linux. Specjalnie nie pisałem go na początku ponieważ uważam, że trzeba najpierw zapoznać się z pewnymi pojęciami, z którymi będziemy się spotykać podczas używania Ubuntu i uważam że poznanie ich jest ważne.
Okładka Ubuntu LinuxSystem Ubuntu Linux jest za darmo. Jest udostępniany w sieci do ściągnięcia przez www i torrent w pełni legalnie. Możemy go dowolnie kopiować, instalować na dowolnej ilości komputerów, a nawet modyfikować i wydawać na jego podstawie własne dystrybucje Linuksa. Ponadto Ubuntu Linux to jedyny system, który można za darmo zamówić na stronie producenta. Do domu (gratis dostawa) dostajemy płytkę zapakowaną w kopertę bąbelkową.
Jak pewnie zauważycie na późniejszych screenshot'ach instalowałem Ubuntu na małym 8 GB dysku. Tak naprawdę odbywało się to na wirtualnej maszynie, tak abym mógł robić owe screenshot'y i nie instalować na swoim laptopie drugi raz systemu, tylko dlatego aby napisać artykuł. Wszystkie rozmiary partycji są tylko przykładami, ich wielkość zależy od potrzeb użytkownika. To że wirtualny dysk miał tylko 8 GB świadczy dobrze o Ubuntu. Po zakończeniu instalacji system miał zaledwie niecałe 2,5 GB. Spróbujcie zainstalować Windows'a Vistę lub 7 na tak małym dysku.
Jeśli jesteś początkujący w Linuksie warto zapoznać się artykułami na temat podstaw Ubuntu oraz artykułem o GRUB, czyli programie do wyboru systemu operacyjnego. Pierwszy wprowadza w pojęcia używane w Linuksie, a drugi w temat partycji linuksowych. Tak więc przy tym artykule będę odwoływał sie do zawartej w tamtych tekstach wiedzy, nie będę jej tłumaczył po raz wtóry.
Jeszcze jedno zdanie na temat instalacji, zanim zaczniemy omawiać ten proces. System można zainstalować tak jakby w Windows'ie, jeśli ktoś nie chce repartycjonować dysku. Wtedy na partycji Windows'a jest tworzony wirtualny dysk twardy, na którym będziemy mogli zainstalować system. Ubuntu uruchamia sie nie w samym Windows'ie, ale obok niego i normalnie będzie można z poziomu Linuksa zarządzać wirtualnym dyskiem przez specjalny program Wubi. Wadą takiego rozwiązania jest wolniejszy dostęp do dysku z Ubuntu. Wynika to z tego, że wszystkie odwołania do dysku przechodzą przez system plików Windows'a. Jeśli nie chcesz repartycjonować dysku lub nie wiesz jak to zrobić, użyj instalacji w Windows. Jeśli chcesz skorzystać w pełni prędkości systemu Ubuntu Linux zainstaluj go normalnie. Aby zainstalować go przez Wubi wystarczy włożyć płytę do napędu podczas uruchomionego Windows'a.


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License