Download - programy - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Spis treści

Jak już kiedyś pisałem przenosze trochę treści ze starej strony qkizmonster.webpark.pl na tą. Postanowiłem od najskuteczniejszego i najbardziej porządanej podstrony czyli download. Będę tu umieszczał krótkie opisy i linki do ciekawych programów działających na mojej Amidze 600 HD.
Mind GuardMindGuard - Chroni mózg przed szkodliwym działaniem reklam telewizyjnym, telepatycznym falom próbującymi przejąć kontrolę nad Twoim mózgiem. Posiada też wbudowany oczyszczacz mózgu z wszystkich szkodliwych obrazów, logo produktów, banerów reklamowych. Chroń swój umysł! Wink

WBTRISWBTRIS - kolejny klon tetrisa. Gra uruchamia się bezpośrednio na blacie WB, bez tworzenia własnego ekranu. Korzysta z kolorów takich jakie mamy ustawione na blacie. Może służyć jako dobry przerywnik lub rozrywka w między czasie jak system zastanawia się nad czymś innym.

Targa2IFF - Mi służył ten program do masowego konwertowania klatek animacji. Najpierw dekodowałem animację MPEG do pojedyńczych klatek, zapisanych w formacie TGA, później za pomocą skryptu konwertowałem za pomocą tego programu klatki. I na sam koniec łączyłem je za pomocą MakeAnim. Wadą tego programu jest brak dithering'u, przez co klatki zapisane w ILBM mogą trochę źle wyglądać przez prostą redukcję kolorów.
MCX - bardzo przydatny programik. Zamiast trzymania kilku patch'ów na system mamy jeden, który powiada duże możliwości. Oprócz samych łatek, mamy jeszcze wbudowany wygaszacz ekranu, obsługę skrótów klawiszowych, etc. Program jest typu commodity tak więc bez problemów można go wyrzucić z pamięci. Zżera trochę pamięci, ale jeśli mamy 2 MB RAMu można trochę poświecić aby go używać. Shareware - czasem na starcie jak program się uruchomi wyskakuje okienko z prośbą o rejestrację.
FBL - mały programik, który montuje się w startup-sequence. Przyspiesza działanie funkcji WritePixel w bibliotece graphics.library o 20%. Instalacja prosta: wrzucamy program do sys:c/ i w sekwencji startowej, gdzieś na początku dajemy c:fbl > nil:.
Encyklopedia WB2.0 - dokument w formacie AmigaGuide, będący źródłem wiedzy o poleceniach, opisem menu, błędów.
MultiUserFileSystem - system plików o działaniu podobnym do tego z Unix'a. Patch'ujemy plik FastFileSystem. Wgrywamy nowy system plików do RDB i następnie zmieniamy system plików w partycjach. Po utworzeniu specjalnych plików kontrolnych i konfiguracji zaczyna chronić system przed nie powołanym dostępem. Aby móc skorzystać z komputera, trzeba się zalogować. Co prawda nie tworzy to oddzielnych profili użytkowników, ale zabezpiecza przez skasowaniem, zmianą czy obejrzeniem przez innych chronionych plików. Program posiada te same pliki konfiguracyjne co Unix czyli passwd czy group. Po za tym program integruje się z oprogramowaniem sieciowym, np. z AmiTCP dzięki czemu możliwe jest zdalne logowanie się do Amigi, za pomocą konta stworzonego w MultiUser.
AmigaRealTimeMonitorAmigaRealTimeMonitor - czy on taki realtime to bym nie powiedział, ale ma swoje ciekawe funkcje. Podobny jest trochę do Xopa, ma podobne funkcje standardowe jak w tego typu programach. Do tego dochodzi monitor pamięci, dzięki czemu można przeglądać i przeszukiwać.

xpk_User - zestaw bibliotek i programów do wewnętrznego kompresowania danych. Kompresować można muzykę, obraz, programy, tekst. Xpk stał się swoistym standardem, więc wiele programów potrafi odczytać spakowane dane. Możliwości pakowania można rozszerzać przez dodawanie nowych bibliotek odpowiedzialnych za metodę kompresji. Oprócz kompresji niektóre biblioteki oferowały szyfrowanie danych. Po za tym jedne były nastawione na kompresowanie muzyki, inne na kompresowanie ILBM, jeszcze inne świetnie nadawały się do pakowania tekstu, itd.
TUDETUDE - mały i pożyteczny degrader. Jeśli mamy wypasioną maszynę, która jest za nowa na stare gry, można zmiejszyć jej możliwości wyłączając niektóre bajery lub nawet wczytać starego kickstart'a z pięćsetki. Program potrafi zamienić część pamięci chip na fast aby oszukać program czy grę.

DSound - program do odtwarzania sampli IFF-8SVX bez pośrednio z dysku twardego. Wczytuje kawałek, odtwarza i w międzyczasie wczytuje następny. Można ustalić jaki ma być bufor oraz inne opcję odtwarzania: który kanał, mono, stereo, głośność, etc.
Cur2ILBM - bardzo prosty programik do konwertowania ikon z Windows'a (pliki *.cur, *.ico, *.ani) do ilbm'ów. Obsługuje przezroczystość. Nadaje się jedynie do czytania starszych ikon, zza czasów Win'98. Nie radzi sobie z ikonami o 16 milionach kolorów.
Run68013 - program emuluje 30 instrukcji procesora 68020 w locie na 68000. Podobno niektóre programy działają stabilniej. Mi jeszcze nie udało się uruchomić programu, który był napisane pod 68020 na procku 68000 z tym programem. Zazwyczaj tak jest, że skoro program wymaga 68020 to pewnie też kickstart'a 3.0 też. A wtedy już ten program nie pomoże.
RNC_Propack - rzadko spotykany format pakowania wewnętrznego danych. Niektóre gry jednak miały spakowane tą metodą pliki danych, np. Syndicate, SWOS. Dzięki temu programowi można wypakować moduły z muzyką z gry.
ReminderBetaReminderBeta - przypominacz do WB. Bardzo przydatny gdy mamy krótką pamięć, a często siedzimy przy Amidze. Program oprócz samego przypominania, może uruchamiać programy o danej porze, grać muzykę.

Playerek3Playerek 3 - mały i prosty odtwarzacz modułów. Szukałem programu, który będzie uruchamiał MED'y z którymi nie radził sobie Hippo-Player. Polski program. Można go uruchomić na różnych screen'ach, np. w grze Civilization. Ma tylko 24 kB i może uruchamiać spakowane moduły za pomocą xpk, crm (CrunchMania), pp (PowerPacker), lh, lzx, lha.

NextNext - przeglądarka dokumentów tekstowych. Potrafi czytać html, doc'i (te Word'owskie), AmigaGuide, obrazki (przez datatypes, wymagany AmigaOS3.0). Działa szybko i poprawnie interpretuje formatowanie tekstu w AmigaGuide na AmigaOS2. Automatycznie wypakowywuje spakowane dokumenty przez Xad, Xpk. Dla mnie to podstawowa pozycja w programach na dysku. Szkoda, że nie czyta PDF'ów, to już w ogóle byłby total Smile Przeglądarka na stronie to ostatnia działająca wersja na AmigaOS2. Nowszą wersję przeglądarki, działająca na systemach od 3.0 w górę znajdziesz tu.

DigillusDigillus - program napisany w AMOS'ie. Służy od przetwarzania obrazów, nakładania efektów itd, ale nie jest to edytor pełną gębą. Wadą jego jest, że przed władowaniem obrazka, trzeba podać jego parametry, w jakiej rozdzielczości ma być wczytany. Z drugiej strony to może być zaleta, kiedy chcemy wymusić dany tryb wyświetlania. Zaletą jest jego szybka praca, działa szybciej niż inne programu do przetwarzania grafiki, wykonujące te same efekty.

RDBArcRDBArc - program do archiwizowania Rigid Disk Block. RDB to amigowy odpowiednik Master Boot Sector'a na pececie. Pozwala na zapisanie go do pliku, w razie gdyśmy go utracili, możemy go później odtworzyć. Może odczytywać dyski połączone przez urządzenie Blizzard scsi.device. Polski program z polską dokumentacją.

ImploderImploder - popularny format pakowania wewnętrznego programów. Pakiet zawiera bibliotekę explode.library oraz sam program Imploder. Spakowany tak program, najpierw w locie się rozpakowuje a później uruchamia z pamięci.

ReOrgReOrg - program do reogranizowania dysku. Jest szybszy od OrderMaker'a choć autor tego ostatniego twierdzi inaczej. Ale uważam, że obydwa programy są bardzo dobre i uzupełniają się funkcjami. Jedną z najciekawszych jest optymalizacja danych na dysku pod kątem szybszego odczytu plików #?.info, dzięki czemu ikony wczytują się znacznie szybciej przy otwieraniu katalogu. Po za tym oprócz dysków i dyskietek może defragmentować również ramdysk.

WebdesignWebDesign - edytor html. Pierwszy który mi podpasował jeśli chodzi o Amigę. Co prawda nie ma w nim wsparcia dla CSS i innych nowych standardów, ale z drugiej strony to może być jego zaleta. Strony zrobione w WebDesign na pewno będą chodzić na AWeb i IBrowse. Program wymaga minimum 2 MB pamięci. Ja uruchamiałem go bez Workbench'a, wyłączając wykonywanie sekwencji startowej. Mała aktualizacja (bugfix) do programu znajduje się tutaj.

SCSIMounterSCSIMounter - program do łatwego montowania dysków. Jeśli system na starcie nie wykrył dysku, możemy użyć tego program. Skanuje urządzenia używające wybranego sterownika np. scsi.device, uaehf.device itd. Program typu commodity.

WarpAG - drobny programik do automatycznego zawijania wierszy w dokumentach AmigaGuide. Czasem zdarzają się pliki AmigaGuide, które są pisane pod AmigaOS3. Tam przeglądarka AG sama zawija wiersze, tak więc tworzący dokument nie widzi problemu. Gorzej jest z przeglądarką AG na starszych systemach AmigaOS. Dlatego powstał ten program, który zawija wiersze tak, aby można było wygodnie przeglądać dokumentację w postaci AG.
MakeAnim - shell'owy programik do łączenia ponumerowanych plików ILBM w animację. Ma możliwość wyboru wyboru trybu wyświetlania późniejszej animacji, określenia opóźnienia wyświetlenia kolejnej klatki. Przydatny gdy korzystaliśmy wcześniej z programu wyciągającego pojedyńcze klatki z pliku MPEG.
HDInstHDInst - program zamiennik HDToolBox. Jest trochę bardziej rozbudowany niż systemowy odpowiednik. Posiada funkcje zapisu Rigid Disk Block'u do pliku, formatowania dysków od razu po partycjonowaniu, kopiowanie dysków. Dobry gdy chcemy się przenieść z mniejszego dysku na większy.

DeniseDenise - jeden z lepszych programów jakie widziałem na Amigę. Założeniem autora programu jest stworzyć sztuczną inteligencję. Do tematu podszedł bardzo profesjonalnie. Współpracował z wieloma specjalistami w dziedzinie umysłu, aby spróbować odtworzyć to w wirtualnym środowisku. Program w tej wersji działającej w AmigaOS2 na Amidze 600 potrafi rozmawiać, zbierać informację na temat rozmówcy i wykorzystywać je później w rozmowie. Aby program bardziej sensownie odpowiadał, warto włączyć tryb pracy verbose i patrzeć czy rozumie dane słowa. Jeśli nie zawsze możemy je dodać do słownika Denise. Tutaj przyda się wiedza ze szkoły podstawowej co to jest imiesłów, partykuła, bezokolicznik itp. Każde dodawane słowo, trzeba opisać technicznie od strony słowotwórstwa. Powstają kolejne wersję tego programu w tym również na AROS'a i Linuksa. Polecam również zajrzeć na stronę programu, aby zapoznać się bliżej z projektem. Dodatkowo w archiwum z programem znajdują się pliki ARexx'a pozwalające uruchomienie dwóch instancji Denise, aby ze sobą rozmawiały, lub połączenie Denise z AmiIRC, aby można było ustawić bota na kanale.

Encyklopedia Amigi - dokument w formacie AmigaGuide. Zawiera historię Amigi, oraz hasła ułożone alfabetycznie. Wszystko po angielsku.
TypefaceTypeface - najlepszy edytor czcionek z jakim się zetknąłem na Amidze. W większości edytorów zawsze czegoś brakowało. W nim stworzyłem swoja pierwszą czcionkę. Można tworzyć i edytować tylko czcionki bitmapowe.

Speculator - emulator starych komputerów ZX Spectrum i Timex'a. Do tego ostatniego mam szczególny sentyment ze względu na informatykę w 8 klasie podstawówki. Odczytuje wszystkie standardowe obrazy kaset i kartridży, które używane były (i są) do Spectrum'a.
Speculator - główny ekranSpeculator - TycoonSpeculator - Ultimate Warrior
Multiview dla AmigaOS2 - specjalna wersja programu Multiview, która opiera swoje działanie na bibliotece fileid.library. Normalnie przeglądarka systemowa Multiview z AmigaOS3 odczytuje dane za pomocą datatype'ów, które określają jak odtworzyć dane i czy to jest dźwięk, obraz, animacja. W tej przeglądarce Multiview program przy pomocy biblioteki fileid.library sprawdza z jakim plikiem ma do czynienia, a następnie uruchamia odpowiednią przeglądarkę do odtworzenia tego pliku. Czyli jeśli skonfigurowaliśmy Multiview do otwierania obrazków programem Viewtek, to po kliknięciu na plik ILBM (z ikonką i domyślnym programem jako Multiview) to otworzy się on w Viewtek właśnie. Do programu dołączam jeszcze polski locale i dokumentację.


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License