Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
W sieci jest wiele poradników jak zainstalować i skonfigurować XBMC, aby móc oglądać zasoby polskich VOD. Nie do końca mi się podobają. Postanowiłem więc, że zrobię to po swojemu.
XBMC to centrum multimediów. Dzięki tej aplikacji obejrzymy wideo z różnych źródeł (streaming, DVD, lokalne pliki), posłuchamy muzyki (z sieci i z mp3) czy przejrzymy nasze zdjęcia. Aplikacja działa w oparciu o repozytoria kanałów i wtyczki, które rozwijają jej funkcjonalność. Krok po kroku pokaże jak poprawnie zainstalować i skonfigurować XBMC w Ubuntu. Sama aplikacja dostępna jest na różne systemy operacyjne, począwszy od Windowsa na Androidzie kończąc.
Aplikację możemy zainstalować z oficjalnych repozytoriów Ubuntu lub z oficjalnych repozytorium XBMC. Ja polecam to drugie źródło, ponieważ zawsze zawiera najnowszą wersję aplikacji. Na początek instalujemy wymagane pakiety za pomocą poniższego przycisku
albo za pomocą polecenia:
sudo apt-get install python-software-properties pkg-config software-properties-common
Po zainstalowaniu powyższych pakietów dodajemy do systemu oficjalne repozytoria:
sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/ppa
sudo apt-get update
I instalujemy XBMC:
albo:
sudo apt-get install xbmc
Uruchamiamy aplikację i konfigurujemy wedle własnych upodobań. Możemy również zostawić domyślną konfigurację. Działa ona równie dobrze, choć ja polecam przejrzeć opcję konfiguracji wideo czy zmiany języka aplikacji. Opcje zmiany wyglądu również są interesujące. Listę skórek możemy pobrać z samej aplikacji, bez szukania w Internecie.
Wybór skórek w XBMC
Wtyczka Telewizja Polska – polskie kanały TV i VOD
Teraz przechodzimy na stronę https://code.google.com/p/sd-xbmc/downloads/list i pobieramy wtyczkę, która doda repozytoria polskich telewizji i serwisów wideo. Pobieramy plik z opisem Repository SD-XBMC. Plik zapisujemy w łatwo dostępnej lokalizacji (np. pulpit). Przechodzimy do XBMC i instalujemy wtyczkę. Zaczynamy od System>Ustawienia>Wtyczki>Zainstaluj z pliku zip i wskazujemy miejsce, gdzie pobraliśmy wtyczkę z powyższej strony.
Instalacja SD-XBMC
Gdy repozytorium jest już zainstalowane, trzeba włączyć wtyczkę. Może to być na początku trochę mylące - raz jest wtyczka, raz repozytorium. Wynika to z faktu, że w XBMC są różne wtyczki, mające odmienne zadania. Wtyczka SD-XBMC odpowiada za dodanie repozytorium kanałów telewizji. Wtedy pojawia się we wtyczkach wideo wtyczka pozwalająca uruchomić te źródła kanałów. Przechodzimy do głównego menu, wybieramy Wideo i Wtyczki. Klikamy pobierz więcej, ponieważ nie mamy włączonej jeszcze żadnej wtyczki wideo. Teraz przewijamy wtyczki wideo do zatytułowanej "Telewizja Polska". Wybieramy ją i klikamy Zainstaluj. Teraz musimy się nieco uzbroić w cierpliwość. Nie wiem czemu, ale instalacja tej wtyczki trochę trwa, choć nie zawiera dużo MB. Za chwilę na liście wtyczek obok Telewizja Polska będzie widniał napis Pobieranie.
Zainstalowana wtyczka SD-XBMC
Gdy już wtyczka się zainstaluje, wracamy do Wideo (Wtyczki). Teraz powinien być tam napis "Telewizja Polska (kanały, VOD, filmy, seriale)". Uruchamiamy ją i możemy przejść do ustawień, gdzie możemy przejrzeć ustawienia poszczególnych źródeł z polskimi zasobami.
Teraz możemy przeglądać zasoby. Czasem (a nawet dosyć często) zdarza się, że jakiś kanał jest niedostępny ponieważ jego dostawca nie przewiduje odbierania go przez XBMC i prawdopodobnie zmodyfikował coś na serwerze. Trzeba wówczas poczekać do aktualizacji wtyczki wideo, która będzie zawierała nowe źródła. Dostęp do kanałów telewizji za pomocą XBMC nie jest oficjalny i nie liczmy na to że ktoś z TVNu czy Polsatu nam pomoże w problemach z XBMC. Oglądanie kanałów przez tą aplikację, omijając reklamy godzimy w interes stacji.
Niektóre kanały wymagają zarejestrowania się na ich serwisach internetowych np. HD3D, bądź wykupienia abonamentu np. WeebTV. Jeszcze inne kanały wymagają dostępu z sieci konkretnego providera Internetu, który dla swoich abonentów udostępnił streamy z wybranymi kanałami. Wtedy w ustawieniach wtyczki podajemy nasze dane do logowania i już możemy korzystać z zasobów wideo.
Telewizja  Telewizja
O ile wtyczka wideo sama się aktualizuje, to wtyczka repozytoriów musi być ręcznie aktualizowana. Aby to zrobić pobieramy jeszcze raz ze strony https://code.google.com/p/sd-xbmc/downloads/list i powtarzamy instalację. Tym razem nie musimy już ponownie włączać wtyczkę wideo. Instalujemy samą wtyczkę repozytorium.
Open FM – popularne radio z kanałami muzycznymi
Oprócz oglądania filmów i seriali XBMC może nam posłużyć do słuchania radia Open FM. Pobieramy wtyczkę ze strony https://code.google.com/p/sd-xbmc/downloads/list. Instalujemy ją identycznie jak wtyczkę SD-XBMC: System>Ustawienia>Wtyczki>Zainstaluj z pliku zip. Wskazujemy miejsce wtyczki Open FM. Wychodzimy do głównego menu, Muzyka>Wtyczki i już możemy odbierać radio.
openfm t 
Lokalne pliki
Przypuśćmy że chcemy dodać do biblioteki XBMC nasze pliki mp3. Wchodzimy do Muzyka>Pliki>Dodaj zasób. Następnie klikamy Przeglądaj i wskazujemy nasz katalog z mp3. Możemy zmienić nazwę pod jaką będzie występował w menu Muzyka. Jako ciekawostkę napiszę, że program odtworzył również moją kolekcję modułów muzycznych, m.in. te z Amigi face-smile To czego słuchamy możemy scroblować do Last.fm bądź Libre.fm.
Pliki wideo dodajemy analogicznie z tą różnicą, że po dodaniu lokalnego katalogu wideo zostanie zadane pytanie co znajduje się w tym katalogu - filmy, seriale czy teledyski. Chodzi o automatyczne pobieranie informacji o zawartości katalogów.
Polecam zapoznać się również z innymi wtyczkami, np. YouTube. W następnym artykule o XBMC pokaże jak z telefonu z Androidem zrobić pilota do XBMC.
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License