Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Gdy już myślałem, że wszystkie problemy z Ubuntu 9.10 rozwiązałem, czyli naprawiłem to co zepsuło Canonical, przyszła pora na SMPlayer'a. Ten program to najlepszy odtwarzacz i nakładka na MPlayer'a. W nowej wersji nawet fajnie zbajerzona, ale niestety wypuszczona chyba jeszcze w wersji beta.
W nowszej wersji napisy w końcu pojawiają się pod filmem, bez zabiegów w stylu expand=0:-100:0. Pojawiły się napisy informujące o stanie tłumaczeń, ścieżki audio itp. Pojawiło się dużo fajnych opcji. Ale również dużo bugów. Jeśli przeglądamy szybko film, skaczemy ze sceny na scenę, po jakimś czasie film zaczyna zwalniać, aż do całkowitego zatrzymania się, co po kilku chwilach kończy się zawieszeniem MPlayer'a.
Na początku myślałem, że to wina MPlayer'a. Ale gdy go uruchamiałem samego to wszystko ładnie śmigało. Choć też instalowałem wcześniejsze wersje MPlayer'a i sprawdzałem z najnowszym SMPlayer'em i problem dalej występował. Metodą dedukcji można się domyśleć, że to wina SMPlayer'a. Zainstalowałem wersję z repozytoriów Ubuntu 9.04. Pomogło. Problem ze zwalniającymi filmami ustąpił. Poniżej daje linki do SMPlayer'a w wersji 0.6.1:
Przezroczyste okno SMPlayer'aW nowej wersji X'ów występuje z SMPlayer'em jeszcze jeden problem. Ale to już nie wina odtwarzacza co samych X'ów. Mianowicie gdy otworzymy okno programu, czarne tło które powinno być w oknie, jest przezroczyste i widać przez nie pulpit.Pełny ekran i brakujące czarne paski Gdy odtwarzamy film w oknie, wszystko jest ok, ale gdy weźmiemy na pełny ekran, film widzimy normalnie, nie ma czarnych pasków które zazwyczaj nad i pod filmem. W nich miejsce widać znów pulpit. Zmiany sterownika wyjściowego nie wiele tutaj dają. Aby temu zaradzić, w konsoli przez poleceniem SMPlayer'a trzeba dać definicję zmiennej środowiskowej:
env XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1
Ale przecież nie będziemy uruchamiać za każdym razem SMPlayer'a z konsoli. Można napisać skrypt:
env XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1
smplayer
Skrypt możemy zapisać w /usr/local/bin i ustawić główne menu tak aby po wybraniu Programy/Dźwięk i obraz/SMPlayer uruchamiał się ten skrypt. Ma to oczywiście jedną wadę. Jeśli będziemy chcieli uruchomić film w odtwarzaczu przez dwuklik nadal może występować ten problem z przezroczystością, bo odwołujemy się do oryginalnego programu, a nie do skryptu. Po za tym w skrypcie nie ma żadnej definicji pliku, w którego kliknęliśmy, tak więc po prostu uruchomi się nam program, jeśli otworzymy film za pomocą skryptu. Nie znalazłem jeszcze rozwiązania tego problemu, ale jeśli ktoś wie jaki parametr za poleceniem smplayer wstawić, aby otworzyć plik z dwukliku, to byłbym wdzięczny jakby dał znać, np. w komentarzach pod spodem.
Błąd zgłosiłem na stronie SourceForge. Zobaczymy jaki będzie rozwój sytuacji.
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License