Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
W sobotę (20 kwietnia 2013 r.) odbyła się piąta edycja amigowego spotkania w Klubie Kultury Anin "AmiWawa 5".
Jak co roku przybyłem lekko spóźniony face-wink Na sali można było zobaczyć Amigę X1000, kilka Mac'ów z MorphOS, FPGA Arcade, CD32, Commodore 64 oraz oczywiście klasyczne Amigi. Sporym zainteresowaniem cieszyła się najnowsza Amiga. Biała obudowa z dużym boingiem z przodu robiła wrażenie. Oprócz wyglądu szokowała również ceną, moim zdaniem sporo zawyżoną. Sprzęt kapryśny, lubi się zawieszać (myślałem że trochę się zmieniło w tym względzie od czasu mojej A600), ale całe szczęście szybko wstaje.
 DSC06127 t
Drugą ciekawą rzeczą jaką można było zobaczyć na Amiwawie to FPGA Arcade. To mały, przenośny komputerek, którego można zaprogramować do sprzętowej emulacji retrosprzętu. W tym przypadku Amigi 1200 z wypasem, a to oznacza więcej pamięci CHIP, grafika RTG, dźwięk AHI, możliwość podłączenia standardowych joysticków od Amigi bądź klawiatury i myszy USB. Właściciel FPGA Arcade posiadał podłączoną do tego zestawu specjalną płytkę, która zwiększała moc obliczeniową emulowanej Amigi dodając procesor 68060.
DSC06131 t
Oczywiście jak co roku odbywał się turniej SWOSa. Zawodnicy byli dobrze przygotowani. Chociaż sam nie jestem wielkim fanem piłki nożnej, zawsze mi się w SWOSa cieżko grało (wolałem Total Football) to zaintrygowały mnie joysticki niektórych graczy. Zrobione z drewnianych pudełek, z dwoma przyciskami fire i gałką rodem z automatów robiło wrażenie. Jak dowiedziałem się na forum podzespoły do wykonania tego joysticka trzeba jednak kupować w Niemczech i kosztują ponad 200 zł. Ale całość wygląda solidnie i wytrzyma długie sesje grania na Amidze.
DSC06124 t
Przyznam również, że to była pierwsza AmiWawa z której wróciłem nieco zawiedziony. Było mniej ludzi, mniej sprzętu, nie było prezentacji. Na forum PPA dowiedziałem się, że prezentacje miały być, ale z przyczyn niezależnych od organizatora się nie odbyły. Generalnie w porównaniu do roku poprzedniego było słabiej, ale mam nadzieje, że to chwilowe i za rok będzie tak samo dobrze jak rok temu.
Więcej zdjęć:
 
4 / 6 stars
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License