Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
AmigaOS to bardzo plastyczny system. Dzięki dodatkowym programom można zmienić jego wygląd nie do poznania. Z szarego podstawowego wyglądu klasyka można zmienić go do wyglądu nie odbiegającym od innych systemów operacyjnych. Pokaże kilka programów które pozwolą przeprowadzić metamorfozę blatu Workbench'a.
Zmianę wyglądu przedstawię na przykładzie mojej Amigi 600. Wszystkie programy zmieniające wygląd będą wymagały pamięci i kickstarta 3.0/3.1, więc musimy się w to zaopatrzyć. Scandoubler też by się przydał, aby nas oczy nie bolały od trybu interlaced. Osobiście polecam GBS-8200, są w dobrej cenie i pozwalają podłączyć Amigę do zwykłego monitora LCD.
Zaczniemy od gołej instalacji systemu AmigaOS 3.1 plus BetterWB. To ostatnie to zestaw programów i poprawek systemu AmigaOS. Nie zmienia on wyglądu AmigaOS, ale poprawia jego funkcjonalność i aktualizuje programy oraz biblioteki.
betterwb t
Może ktoś postawić pytanie czemu nie zmieniamy wyglądu w Amiga 3.5/3.9. Specjalnie wybrałem 3.1 z tego względu, że zajmuje mniej pamięci niż AOS 3.9, a pamięć będzie nam potrzebna na nasze programy zmieniające wygląd.
Na początek zmienimy rozdzielczość z Hires na Hires Interlaced. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca na blacie. W katalogu Prefs uruchamiamy Screenmode i zmieniamy tryb wyświetlania oraz dajemy 16 kolorów.
screenmode t
Teraz pobieramy specjalną paletę kolorów, która jest zoptymalizowana do używania z ikonami NewIcons/GlowIcons, paletą MagicWB, dodatkowo zawiera podstawowe kolory, więc tapety na blat będą dobrze wyglądać (oczywiście po zastosowaniu roztrzęsienia Floyd-Steinberg). Plik musimy przenieść na Amigę. Uruchamiamy z Prefs Full Palette. Specjalny skrypt zapyta się nas o aktywowanie poprawki Full Palette, potwierdzamy i uruchamiamy ponownie system.
Gdy system się uruchomi uruchamiamy jeszcze raz Full Palette. Z menu Project/Open wskazujemy plik z definicją palety kolorów. Gdy go wczytamy system zmieni kolory i zapisujemy. I znów reset.
Teraz zmieniamy ikony ze standardowych na GlowIcons. W katalogu Prefs jest odpowiedni skrypt, który zrobi to za nas. Klikamy ikonkę Icon Set i wybieramy GlowIcons.
icon requester
Teraz gdy znów zresetujemy system mamy już włączone ikony GlowIcons możemy spróbować się pozbyć ramek ikon. Przechodzimy do katalogu Prefs i uruchamiamy WBStartup.
glowicons t
Na liście z prawej wybieramy DontShowIconBorder i klikamy Enable. Po restarcie nie będziemy mieli już ramek ikon.
dontshowiconborder t
Gdy monitor ma jeszcze miejsce po bokach blatu to możemy spróbować zwiększyć blat aby wypełniał cały ekran monitora. Z Prefs uruchamiamy Overscan. Klikamy przycisk Edit Text Size. Powiększamy ramkę do rozmiarów monitora. Maksymalny rozmiar blatu na standardowym sterowniku PAL to 724x566.
Teraz zmienimy czcionkę. Standardowy Topaz jest dobry dla zwykłego Hires. Teraz stajemy przed wyborem jakiego kodowania znaków chcemy wykorzystywać. Kiedyś na Amidze standardem był AmigaPL, teraz raczej ISO 8859-2. Ja polecam szczególnie ten drugi jeżeli mamy zamiar korzystać z Internetu na Amidze. Pobieramy paczkę, która spolonizuje nam system i instalujemy ją.
Po zainstalowaniu zmieniamy język systemu. Uruchamiamy Prefs/Locale i ustawiamy język polski. Teraz mamy standard AmigaPL, jeżeli chcemy przejść na ISO to pobieramy następujący pliki.
Z katalogu ISO-AmigaPL/Devs/Keymaps kopiujemy plik ISOPL do systemowego katalogu Devs:Keymaps. To mapa klawiatury. Ustawiamy ją w Prefs/Input. Czcionki z katalogu Fonts wrzucamy również do systemowego Fonts:. Z drugiego archiwum bierzemy tylko czcionki. Potem przechodzimy do Prefs/Fonts i ustawiamy pasujące nam czcionki ISO.
input t fonts fonts2 t
Gdy już system gada do nas po polsku przechodzimy dalej. Pobieramy program TitleShadow, który uatrakcyjni nam wygląd tytułów okien.
Gdy go zainstalujemy przy pomocy skryptu instalacyjnego przechodzimy do edycji sekwencji startowej, aby dodać TitleShadow. Tuż przed C:IPrefs dajemy
Run <>NIL: C:TitleShadow
 s s titleshadow t
Po zmianach w sekwencji rebootujemy. Teraz przechodzimy do Prefs/TitleShadowPrefs. Ustawiamy kolor tytułu, cień i styl. Aby zmiany zostały wprowadzone w życie trzeba zamknąć i otworzyć okno.
titleshadow1 t titleshadow2 t
Teraz będziemy zmieniać wygląd systemowych gadżetów (przycisków, pól tekstowych, itp). Pobieramy program VisualPrefs i VisualPrefsPL (aby program był po polsku).
Teraz możemy ręcznie ustawić wygląd systemu bądź skorzystać z gotowych motywów dla VisualPrefs. Na Aminecie i na Amiga Look jest ich trochę w do wyboru. Ja polecam zmodyfikowany przeze mnie KenOS-Amikit. Motyw upodabnia system do AmigaOS4. Rozpakowany motyw wrzucamy do SYS:Prefs/Presets/.
Następnie uruchamiamy VisualPrefs i wczytujemy motyw. Program zapyta się czy chcemy dołączyć do istniejącego czy zastąpić istniejący motyw, zastępujemy. Jeżeli nie wczytały się bitmapy na przyciskach okien klikamy Pisaki aż pojawi się System. Potem znak zapytania obok nazwy bitmap i wskazujemy ścieżkę dostępu do katalogu z motywem. Teraz wczytają się obrazki, które będą na przyciskach okien. VisualPrefs może zmienić paletę więc jeszcze raz musimy w Full Palette zaczytać naszą paletę i zastosować. Po restarcie system wygląda tak.
visualprefs t
Teraz zmienimy wygląd ramek okien. Pobieramy MUI, Birdie i BirdiePrefs. Instalujemy po kolei te trzy programy.
MUI nie jest wymagane do Birdie, ale BirdiePrefs je wymaga, a dzięki niemu będziemy mogli wygodnie zmieniać wygląd ramek okien. Program Birdie instalujemy do C:. W sekwencji startowej, zaraz za C:IPrefs dajemy
Run >NIL: Birdie ? <ENV:Birdie.prefs
s s birdie t
Plik 'Birdie Prefs' i bprefs wrzucamy do Prefs na dysku systemowym. Pobieramy tło do ramek okna i wrzucamy do Prefs/Presets.
Uruchamiamy Birdie Prefs i ustawiamy tła. Tło okna aktywnego (Active.ilbm) ustawiamy po prawej stronie w Active Window, na karcie Pattern. Tło okna nieaktywnego ustawiamy na liście po środku. Zaznaczamy No Icon Border. Jeżeli chcemy zobaczyć jaki będzie efekt klikamy Test. Jeżeli mamy uruchomionego Birdie zmiany będą wprowadzone od razu. Jeżeli nie, to klikamy Save i uruchamiamy system ponownie.
birdieprefs t birdieprefs2 t
Na koniec przydało by się ustawić jakąś tapetę na blat. Żeby było szybko tapety przygotujemy wcześniej na pececie w Gimpie. Potrzebujemy tylko palety kolorów dla Gimpa. Paleta ta będzie zawierała definicje kolorów takie same jak na Amidze.
Plik palety dla Gimpa wrzucamy do katalogu ~/.gimp-2.8/palettes/. Uruchamiamy Gimpa i otwieramy obrazek, który chcemy przerobić na tapetę dla Amigi. Z menu Obraz/Skaluj obraz zmieniamy rozdzielczość do rozdzielczości, którą mamy na Amidze, w naszym wypadku 724x566. Jeżeli któraś ze współrzędnych jest za duża możemy przyciąć obrazek za pomocą Obraz/Wymiary płótna. Gdy obraz już odpowiada wymiarom blatu Amigi zmniejszamy liczbę kolorów do 16. Wybieramy z menu Obraz/Tryb/Indeksowany. W oknie wybieramy Dowolna paleta, wybieramy z listy pobraną wcześniej paletę i zaznaczamy opcję usuwania zbędnych kolorów. Nie zapomnijmy do ditheringu Floyd-Steinberg, dla lepszego efektu.
gimp t
Eksportujemy obraz jako gif i wrzucamy na Amigę. Uruchamiamy Prefs/WBPattern i ustawiamy obrazek na tło blatu.
tapetanawb t
Aby pozbyć się teł pod nazwami ikonek musimy zainstalować najnowszą wersję NewIcons i ClassAct (wymagane przez program konfiguracyjny NewIcons).
Najpierw instalujemy ClassAct, biblioteki przenosimy do systemu. Później instalujemy NewIcons. Na początek bez żadnych ikon i bez DefIcons.
newicons t
To zainstaluje nam samo NewIcons. Nie instalujmy żadnego PatchOpenWB ponieważ BetterWB ma już ten patch włączony. Jeżeli włączymy ten patch jeszcze raz może zawiesić się nam Workbench.
Po restarcie uruchamiamy Prefs/NewIconsPrefs. Z menu Text Outline wybieramy Outline i możemy zaznaczyć No Borders i Transparent. Zapisujemy i reboot. Gdy system się uruchomi nie będzie już koloru pod napisami ikon.
newiconsprefs t newicons2 t
Teraz możemy się rozejrzeć na ikonami DefIcons. Jeżeli zainstalujemy DefIcons z pakietu NewIcons46 zmieni się nam standard ikon z GlowIcons do NewIcons. Ikonek domyślnych najlepiej szukać na Aminecie. Dla przykładu wrzucam swoje ikonki domyślne.
Wypakowujemy je do katalogu ENVARC:SYS/. Po resecie mamy już aktywne podstawowe ikonki domyślne dla dysków, katalogów, programów czy projektów. Pora aktywować ikonki dla pozostałych typów plików. W katalogu instalacyjnym NewIcons wchodzimy do C i kopiujemy stamtąd program DefIcons do systemowego C:, a katalogu Envarc kopiujemy deficons.prefs do systemowego ENVARC:. Plik deficons.prefs zawiera definicje typów plików.
Potem w S:User-Startup pod NewIcons dopisujemy C:DefIcons.
s s user startup t
Po zrestartowaniu systemu mamy już działające wykrywanie typów plików.
deficons t
Ikonki reprezentujące typy plików są w ENVARC:sys/. Każda ikonka w nazwie ma typ pliku jaki reprezentuje. Gdy wyświetlimy informacje ikonki możemy zmienić jakim programem będzie obsługiwany dany typ plików.
deficonsfiles1 t deficonsfiles2 t
To byłoby na razie na tyle. Przedstawiłem główne programy na Amigę, które zmieniają szary wygląd w kolorowy pulpit przypominający AmigaOS4.x. Później opiszę kilka innych ciekawych programów do modyfikacji systemu, nie tylko wyglądu, ale również funkcjonalności.
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License