Drukuj
Nadrzędna kategoria: Ubuntu
Kategoria: Programy i gry
Odsłony: 69133
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Kolejna dawka oprogramowania na Ubuntu. Podzielone tak jak obowiązuje porządek w menu Ubuntu. Wymagany apturl do szybkiej instalacji oprogramowania ze strony.
Na następnych stronach będą pojawiać się polecane przeze mnie programy. W większości te programy znajdują się w repozytoriach. Aby ułatwić ich instalację prosto z tej strony polecam zainstalować pakiet Apt-url. Dzięki niemu klikając w link download'u programu, automatycznie uruchamia się Synaptic i zaznacza do instalacji dany program. Automatycznie też od razu zostaną pobrane wszystkie pakiety wymagane przez dany program. Normalnie Apt-url działa po instalacji z Firefox'em tylko. Ale bez problemu można skonfigurować inne przeglądarki do wykorzystania tej aplikacji i instalowania programów prosto ze strony. Poniżej podam tylko konfigurację Opery ponieważ sam jej używam.
Klikamy Narzędzia>Preferencje. Wybieramy kartę Zaawansowane, później klikamy w Programy. Tutaj wyliczone są protokoły oraz programy do ich obsługi. Dajemy Dodaj i w miejsce protokołu wpisujemy apt. Później zaznaczamy Otwórz za pomocą innej aplikacji i w polu tekstowym pod spodem wpisujemy apturl. To wszystko, teraz Opera powinna współpracować z Apt-url.
Jak skonfigurować inne przeglądarki aby funkcjonowały z Apt-url znajdziecie pod adresem https://help.ubuntu.com/community/AptURL.
Jeśli jakiś program nie będzie występował w repozytoriach oficjalnych, ale będzie miał swoje to podam wiersz APT oraz link do klucza. Klucz będzie można zapisać na dysku i doda/ć do keyring'u. A jeżeli program nie będzie w żadnych repozytoriach, po prostu dam link do paczki deb czy tgz, wraz z innymi dodatkowymi linkami, np. oficjalna strona.
Chodzi mi o jak najłatwiejszą instalację pokazanych tutaj programów. Tak aby internauta nie musiał wiele robić aby móc cieszyć się oprogramowaniem.

Avant Window Navigator - najlżejszy i najbardziej rozwinięty dock dla Gnome'a. Sprawdzałem różne pod względem dostępnych wtyczek, możliwości konfigurowania i lekkości w działaniu i mój wybór padł na AWN. Oczywiście uważam że najlepszym dockiem jest CairoDock, ale nie należy do lekkich. Program łatwy w konfiguracji, łatwe przestawianie ikon wedle uznania, sporo ciekawych plugin'ów, kilka motywów wyglądu.
  • Download: AWN
Avant Window Navigator

GnomeDoGnomeDo - program dla osób, które wolą klawiaturę od myszki. Za pomocą słów możemy szybko odnaleźć program czy plik który chcemy odpalić. Dodatkowo po znalezieniu pliku możemy wybrać akcję jaką chcemy wykonać, np. wybrać program, którym możemy otworzyć dany plik. GnomeDo posiada wiele wtyczek, które spełniają różne funkcje np. tworzenie i wypakowywanie archiwów, kontrolowanie odtwarzaczy muzyki, kontrola Dropbox'a, wyszukiwanie plików, wyszukiwanie plików w Google, szybkie otwieranie zakładek FF, kontrola Skype'a, kontrola systemowych usług, itd. Po prostu wywołujemy GnomeDo skrótem klawiszowym, wpisujemy kilka liter z danej czynności, nazwy pliku czy programy, wybieramy i działamy.
Download: GnomeDo

Compiz-SwitchCompiz-Switch - Program do szybkiego włączania i wyłączania Compiz'a. Używałem gdy na karcie graficznej Intel'a chciałem uruchomić aplikację OpenGL. Aby poprawnie się wyświetlała, to wyłączałem Compiz'a. Jako, że teraz korzystam z trybu UXA i najnowszych sterowników do karty oraz nowym serwer X'ów nie wyłączam Compiz'a.

KeePassXKeePassX - program do generowania i przechowywania haseł. Moim zdaniem najlepszy menedżer haseł. Wg zwykły KeePass jest lepszy, ale nie ma funkcji auto wpisywania loginu i hasła i z tą opcją KeePassX wygrywa, bo znacznie przyspiesza logowanie się. Generowanie hasła też jest ciekawie rozwiązane: wybieramy jakie znaki (cyfry, litery duże i małe, znaki, białe spacje), jaką długość ma posiadać nasze nowe hasło. Klucze możemy dzielić dowolnie na kategorie (np. email, ftp, www). Aby móc się dostać do bazy danych trzeba najpierw podać hasło, ponieważ sama baza na dysku jest szyfrowana. Możemy ustalać przedawnienie ważności klucza, dzięki czemu będziemy pamiętać aby wygenerować nowy. Bazę kluczy możemy eksportować i przenosić na inny komputer. Program ma jeden minus: wyeksportowany plik z hasłami jest niezabezpieczony. Można łatwo podejrzeć hasła w pliku. Jeśli chcemy bezpiecznie przenosić wyeksportowane hasła, trzeba je jeszcze samemu zaszyfrować.
Download: KeePassX

OktetaOkteta - ładnie zorganizowany i rozbudowany edytor heksadecymalny. Pliki otwiera w kartach, więc praca z kilkoma plikami, nie będzie wymagała otwierania oddzielnych okien. Zaznaczony bajt jest przeliczany na różne wartości zapisywane w liczbach binarnych, ósemkowych, itd. Jeśli jakiegoś znaku nie możemy wpisać z klawiatury, jest tabela znaków. Klikając dwukrotnie na wybranym znaku, podmieniamy ten który był zaznaczony. Przejrzysty interfejs i sporo informacji. Program wymaga bibliotek KDE. Download: Okteta

Cairo-DockCairo-Dock - pasek ze skrótami do najpotrzebniejszych narzędzi, zainspirowany dokiem z Mac'a. Bardzo ładne i przydatne narzędzie. Oprócz tego ma również funkcję menadżera okien (tak jak ten odpowiednik od Apple. Można do niego minimalizować okna. Dodatkowo ma sporo plugin'ów, które mogą oferować nam bajery w stylu wyświetlanie zdjęć, informacje o systemie, itd. Program posiada teraz również wersję, która przenosi wszystkie obliczenia dotyczące renderowania grafiki na kartę graficzną. Dzięki temu pasek zyskuje dodatkowe animacje kiedy wskażemy go kursorem myszy, kiedy klikniemy na skrót, itp.
Download: Cairo-Dock

ScreenletsGDesklets, Screenlets - zestaw małych programików, które mają za zadanie upiększyć nasz pulpit różnymi bajerami w stylu wyświetlanie zdjęć, informacje dotyczące stanu systemu pokazane w efektowny sposób. Obciążają specjalnie procesora, ale nie należy przesadzać z nimi. Są ładne, ale zabierają dużo miejsca na pulpicie. Ja używam tylko SlideShow (GDesklets) oraz FeedReader (Screenlets). Pierwszy wyświetla mi zdjęcia (najlepszy program tego typu, zdjęcia są skalowane z przyzwoitą jakością), a drugi program to czytnik RSS, dzięki czemu najświeższe informacje mam na pulpicie.
Download: GDesklets, Screenlets

WammuWammu - graficzna nakładka na Gammu, program do zarządzania telefonami komórkowymi. Dzięki niemu możemy wysyłać smsy z komputera przez komórkę, dodawać nowe wydarzenia do kalendarza, edytować książkę telefoniczną. Program nie obsłuży na pewno wszystkich telefonów, ale jego baza obsługiwanych telefonów wzrasta. Gdy miałem Sony Ericsson k700i z tym programem sprawował się ok. Teraz mam LG Cookie i niestety nie chce z nim współpracować, na razie.
Download: Wammu

WorkerWorker - klon znakomitego programu z Amigi Directory Opus 4. Programiści Worker'a zadbali o to aby wyglądał jak na Amidze, przez co wygląd może się wydawać surowy dla osób, które nie miały styczności z Amigą. Ale amigowcy będą się czuli jak ryba w wodzie. Ale nic nie szkodzi aby dodać nieco kolorów. Tak jak oryginał ma masę opcji do konfiguracji, od przycisków do zachowania się Worker'a w razie kliknięcia w dany rodzaj pliku. W przeciwieństwie do amigowego odpowiednika, ten można równie obsługiwać z klawiatury, na Amidze tylko myszą.
Download: Worker

SpectoSpecto - bardzo przydatny programik. Służy do monitorowania zmian w systemie, procesach, w katalogach, na stronach internetowych. Jeśli tylko nastąpi jakaś zmiana, zostajemy o tym powiadomieni. Możemy również skonfigurować program tak, aby przy jakiejś zmianie uruchamiał inny program. To pozwoli na zautomatyzowanie różnych czynności. Np. pobieranie nowych plików, jeśli takowe pojawią się na interesującej nas stronie.
Download: Specto

WinFF - nakładka na FFMpegWinFF - nakładka graficzna na pakiet FFMpeg, który służy do konwertowania danych multimedialnych. Pakiet ten jest zestawem shell'owych narzędzi, koderów i dekoderów. Oprócz samego konwertowania można dostosowywać czas trwania, ilość klatek na sekundę, jakość i inne. Jednak opanowanie tychże narzędzi shell'wych wymaga obycia w terminalu. To skomplikowany program z masą opcji. Dlatego powstała nakładka o wrogo brzmiącej nazwie Wink WinFF. Zaletą tej nakładki na FFMpeg jest zdefiniowane profile konwertowania na różne urządzenia np. telefony czy iPod'y. Dodatkowo możemy dodawać własne profile. Ale jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad konwertowanym materiałem raczej polecam narzędzia pod konsolę. Do szybkiej konwersji na konkretny profil spokojnie wystarczy WinFF.
Download: WinFF

PulseAudio Device ChooserPulseAudio Device Chooser - rozwinięcie apletu regulacji głośności. Więcej opcji pozwalających konfigurować serwer PulseAudio. Kontrolować możemy która karta dźwiękowa ma pracować (jeśli mamy kilka), wyciągać informacje z modułów PA, sterować nagrywaniem dźwięku z innych programów (przechwytywanie dźwięku, przydatne kiedy nie możemy ściągnąć muzyki, ale możemy ją tylko odsłuchać). Możemy również udostępniać dźwięki emitowane z karty dźwiękowej w sieci. Do tego mierniki dźwięku odtwarzania i nagrywania.
Download: PulseAudio Device Chooser

Tracker inspirowany Pro/Fasttracker'emMilkyTracker - jeśli ktoś lubi klimaty Protracker/Fasttracker to program dla niego. Program posiada wszystko to co powinien posiadać tracker tego typu. Wyglądem przypomina stare tracker'y z Amigi, czyli: edytor sampli, instrumentów, gama efektów do sampli. Program czyta popularne typy modułów (mod, xm). Można również eksportować muzykę do wav'a. Dla mnie za bardzo nieintuicyjny, ale ma swój protracker'owy urok Smile
Download: MilkyTracker

Prosty edytor wideoOpenshot - w miarę prosty edytor video. Moim zdaniem powinien zastąpić PiTiVi, który domyślnie jest zainstalowany w Ubuntu. W przeciwieństwie do PiTiVi posiada efekty przejścia i efekty obrazu. Może importować pliki SVG jako napisy, ale nie da się nakładać efekty na te napisy np. przepływający tekst na dole ekranu.
Download: Openshot

Audacious
Audacious - doskonały klon WinAMP'a znacznie go przewyższający (moim zdaniem). Spora ilość opcji do konfigurowania, wtyczek do odtwarzania różnego rodzaju plików począwszy od mp3, ogg na odtwarzaniu dźwięków z konsol do gier. Oczywiście odtwarza również moduły. Tego typu programów podobnych do WinAMP'a na Linuksie jest cała kupa. Ale ten wydaje się z niej najbardziej ciekawy.
Download: Audacious

BansheeBanshee - jest wiele aplikacji do katalogowania muzyki na Linuksa, ale ta najbardziej przypadła mi go gustu. Nie jest to tylko odtwarzacz muzyki jak Audacious, ale również filmów. Program po przeskanowaniu lokalnej biblioteki plików muzycznych tworzy ich listę, podzieloną na artystę, albumy i same utwory. Bardzo przydatnym podczas synchronizacji muzyki z narzędziem są plejlisty inteligentne. Możemy na przykład ograniczyć plejlistę do określonej liczby MB, dzięki temu mamy pewność, że przygotowana przez nas lista plików zmieści się na odtwarzaczu mp3. Możliwości filtrujące inteligentnych list odtwarzania są ogromne, np. możemy ograniczać się do określonego gatunku, zespołu, itd. Podczas słuchania muzyki, jeśli jesteśmy użytkownikiem serwisu Last.fm i podaliśmy swój login hasło w Banshee, program będzie wyświetlał statystyki z serwera, jak również muzykę zalecaną, podobną. Oczywiście standardem jest tutaj też obsługa radia i podcast'ów. Program posiada również plugin'y, które mogą służyć do automatycznego generowania plejlist, ściągania okładek do albumów. Jeśli jesteś melomanem i dbasz o swoją kolekcję muzyki ten program jest dla Ciebie. Jest jeden warunek: aby w pełni korzystać z możliwości katalogowania muzyki, trzeba mieć porządek w tagach plików muzycznych. Program indeksuje zawartość po tagach, a nie po nazwach plików. Liczy się wszystko, nawet duża i mała litera.
Download: Banshee

StreamtunerStreamtuner - w żadnym z prezentowanych tutaj programów nie ma wyszukiwarki radia. To trochę przeszkadzało, gdyż trzeba było linków do radia szukać w necie, kopiować je i wklejać do programów. Streamtuner wyszukuje radia w sieciach Shoutcast, Xiph, Live365. Nie ma wbudowanego odtwarzacza. Może to i lepiej, bo w konfiguracji podajemy ścieżkę do naszego ulubionego programu do odtwarzania muzyki i w momencie dwukliku na wybranej stacji, otwiera nam się ono w tymże odtwarzaczu. Możemy również dodawać do ulubionych stacje, które nam się spodobały.
Download: Streamtuner

AudacityAudacity - dosyć popularny edytor audio. Posiada typowe funkcje jak dla tego typu programów, czyli wycinanie dźwięków, podział na ścieżki, zastosowanie efektów. Prosty i przejrzysty interfejs. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji w programie jest szybki przełącznik źródła dźwięku. Nagrywamy np. z mikrofonu i za chwilę możemy szybko przejść na nagrywanie z miksera, dzięki czemu możemy przechwycić dźwięk z innych aplikacji. Dla osób zajmujących się muzyką na Linuksie to podstawa.
Download: Audacity

SoundconverterSoundConverter - prosty program do konwertowania plików dźwiękowych do różnego rodzaju popularnych formatów, nie pomijając formatów otwartych. Jego wadą jest to że nie posiada sporej ilości opcji konfiguracyjnych. Zostały one tylko uproszczone do jakości, ustawień bitrate'u i tyle. Nie można decydować o częstotliwości dźwięku czy ilości kanałów. Ale dla szybkiego konwertowania powinien wystarczyć.
Download: SoundConverter

RenoiseRenoise - moim zdaniem najlepszy tracker na Linuksa. Niestety komercyjny. W wersji demo możemy robić wszystko po za zapisem gotowego kawałka na dysk. Ale możemy zapisać utwór w natywnym formacie Renoise'a. Jeśli zależy nam bardzo na zapisie naszego utworu do np. mp3 możemy po prostu nagrać dźwięk z programu za pomocą innego który przechwyci dźwięk z Renoise. Dobrze jest też go uruchomić z prawami root'a ponieważ program chce uruchomić się w trybie realtime (a do tego wymagane są uprawnienia). Inaczej dźwięk będzie momentami się rwał.
Oficjalna strona: http://www.renoise.com/download/renoise/

HydrogenHydrogen - automat perkusyjny. Dosyć prosty, ale skuteczny. Na starcie, jeśliby się chciało tworzyć konkretne loop'y perkusyjne dobrze jest się zaopatrzyć w dobre sample pojedynczych dźwięków. Mi osobiście brakuje jeszcze efektów do poszczególnych instrumentów. Ale spokojnie można układać proste i złożone podkłady perkusyjne.
Download: Hydrogen

SMPlayerSMPlayer - podstawowy odtwarzacz filmów wg mnie. Tak naprawdę to jest to nakładka na MPlayer'a. MPlayer ma sporo fajnych funkcji, ale w konsoli. Ten program wykorzystuje je za pomocą swojego interfejsu. Odtwarza również płyty DVD.
Download: SMPlayer

AvidemuxAvidemux - Jak dla mnie to podstawowa pozycja jeśli chodzi o konwertowanie filmów. Można dostosować wszystkie parametry konwertowanego filmu np. bitrate, rozmiar pliku wynikowego, konfiguracja kodeka, itd. Łatwo i szybko możemy przerobić film z YouTube'a na plik MP4, aby móc go odtwarzać w telefonie. Posiada wbudowany kalkulator do obliczeń ile zajmie miejsca film jeśli damy taki bitrate. Jeśli się nie znamy na kodekach i ich ustawieniach, możemy skorzystać z opcji Auto, która automatycznie przygotuje nam załadowany film np. pod iPod'a, PSP czy płytę DVD. Do ciekawych narzędzi należy również możliwość nagrania napisów na film, jeśli odtwarzacz DVD nie potrafi czytać plików z napisami. Możliwości konwertowania są duże, dlatego uważam ten program za podstawę jeśli chcemy obrabiać video. Czasem tylko nie radzi sobie z niektórymi kodekami.
Download: Avidemux

Kid3Kid3 - edytor tagów w plikach mp3, ogg, flac, mp4, mp2, aac. Dla mnie podstawowe narzędzie (EasyTAG jest jego dobrym uzupełnieniem) do edytowania tagów. Rozdzielony widok, na zawartość taga pierwszego i drugiego, możliwość importowania tagów z muzycznych baz danych, takich jak gnudb.org, MusicBrainz. Możemy eksportować plejlistę, jak również listę plików muzycznych do xml'a lub html'a.
Download: Kid3

EasyTAGEasyTAG - obok Kid3 to kolejny świetny program do edytowania tagów w mp3. Moim zdaniem oba te programy świetnie się uzupełniają. Jeśli masz pokaźną kolekcję plików muzycznych i lubisz mieć porządek w tagach, to polecam ten program. Oprócz normalnego edytowania tagów, program oferuje dodawanie okładek, wypełnianie tagów danymi z nazwy pliku (trzeba najpierw szablon ustalić), nazywanie plików zgodnie z danymi z tagów, przetwarzanie tagów (np. zmiana pierwszej litery w każdym polu taga na dużą). Jeśli korzystacie z programów do katalogowania muzyki, np. Banshee to musicie mieć porządek w tagach. EasyTAG bardzo dobrze się do tego nadaje. A wymienione przeze mnie opcje to nie wszystko co ten program potrafi.
Download: EasyTAG

k3bK3b - program do nagrywania płyt. Tak naprawdę to graficzna nakładka do obsługi shell'owych narzędzi. Ale spełnia swoją role doskonale. Program niczym nie odbiega od komercyjnych odpowiedników, w stylu Nero (które jest natywnie na Linuksa). Podczas tworzenia projektu płyty mamy wpływ na wiele aspektów, np. rodzaj zapisu nazw plików. Nagrane płyty są odtwarzane w porządku na innych systemach, w przeciwieństwie do płyt nagranych w NeroExpress.
Download: k3b

gtk-RecordMyDesktopgtk-recordMyDesktop - aplikacja do nagrywania screencast'ów. Bardzo dobre jeśli chcemy nagrać wideoporadnik czy pokazać swój system. Mamy możliwość wyboru jakości nagranego filmu, dźwięku, ograniczenia do nagrania tylko jednego okna. Nagrywa również bez problemu wszystkie efekty Compiz'a dzięki czemu możemy pochwalić się światu efektownym pulpitem na jutubie.
Download: gtk-recordMyDesktop

ISOMasterISOMaster - program do tworzenia i edycji obrazów płyt. Dzięki niemu możemy z katalogu zrobić obraz płyty lub do istniejącego obrazu dodawać nowe pliku, tuż przed nagraniem. Przypuśćmy, że mamy dystrybucję Linuksa w pliku iso, którą chcemy wyposażyć w nasze pliki. Do tego możemy dogrywać własne sektory startowe.
Download: ISOMaster

QNapiQNapi - program do ściągania napisów do filmów. Przy instalacji program dodaje skrypt do podręcznego menu, dzięki czemu klikając prawym przyciskiem myszy na filmie pojawia nam opcja ściągania napisów. Program przeszukuje popularne serwisy w poszukiwaniu odpowiedniej wersji. Po ściągnięciu może skonwertować tekst do właściwego kodowania znaków czyli ISO bądź UTF.
Repo: deb http://ppa.launchpad.net/patryk-prezu/ppa/ubuntu <dystrybucja> main
Klucz: http://keyserver.ubuntu.com:11371/pks/lookup?op=get&search=0x9761EDC37AB674BA
Download: QNapi
Oczywiście za napis <dystrybucja> trzeba wstawił nazwę tej którą posiadamy.

Celestia - mapa 3D kosmosuCelestia - program astronomiczny, który jest swojego rodzaju trójwymiarową mapą przestrzeni kosmicznej. Program używa czasu systemowego aby wyliczyć położenie obiektów w przestrzeni. Jego wadą jest to, że nie da się swobodnie podróżować w przestrzeni, tylko można skakać po klikanych obiektach, czyli zaznaczamy coś i lecimy do tego. Program ciekawy, bo nie jest zwykłym obserwatorium. Gdy zaznaczymy dany element uzyskujemy kilka podstawowych informacji na temat obiektu. Możemy również odbyć podróż zaplanowaną przez twórców programu po najciekawszych obiektach.
Download: Celestia

Wirtualne planetariumStellarium - kolejny program astronomiczny. Dobry program na obserwacje w terenie. Bierzemy laptopa i idziemy z dala od świateł miasta, rozkładamy się na kocu i obserwujemy niebo. Odpalamy Stellarium, wprowadzamy dane na temat naszej pozycji na Ziemi, a program na żywo pokaże nam niebo, które właśnie mamy nad sobą. Teraz możemy sprawdzić każdą gwiazdę na niebie. Program może aktualizować katalog gwiazd aby dane były aktualne. Nieba nie musimy oglądać tylko z Ziemi. Może to równie dobrze być Księżyc, Mars a nawet Słońce.
Download: Stellarium

InkscapeInkscape - edytor grafiki wektorowej. Dzięki niemu będziemy mogli robić np. ikonki które będzie można dowolnie skalować, bez utraty jakości. Ale również możemy w nim tworzyć różnego rodzaju rysunki poglądowe, schematy, grafika na strony internetowe, loga. Trochę toporny interfejs, ale po przeczytaniu kilku tutoriali, można bez problemu go okiełznać.
Download: Inkscape

Qtpfsgui w akcjiQtpfsgui - za tą dziwną nazwą kryje się program do robienia zdjęć HDR. Aplikacja upraszcza wiele rzeczy, między innymi mieszanie obrazów, wyrównanie ich oraz posiada wiele algorytmów tworzenia HDR. Zanim utworzy się HDRa można zastosować to na próbce obrazu, dzięki czemu nie będziemy musieli czekać na zakończenie obliczania źle dobranych parametrów.
Download: Qtpfsgui

GThumbGThumb - moim zdaniem najlepsza przeglądarka do zdjęć. Powinna zastąpić Eye of Gnome, który w standardzie jest instalowany w Ubuntu. Po za przeglądaniem zdjęć (szybko wyświetla miniaturki w katalogach z dużą ilością zdjęć) ma funkcje prostej obróbki obrazu: przycinanie, uwydatnianie, balans kolorów, redukcja kolorów. Do tego importowanie zdjęć z aparatu, slajdy, skalowanie i obracanie wielu obrazów na raz, itd.

Download: GThumb

GColorGColor2 - prosty program do pobierania kolorów z dowolnego elementu pulpitu czy okna. Jeśli spodoba nam się jakiś kolor a chcemy znać jego kod heksadecymalny, możemy się posłużyć tym programem. Przydatny przy tworzeniu stron internetowych, motywów Gnome'a czy obróbce grafik

Download: GColor2


Klon Deluxe Paint'aGrafX2 - program do rysowania rodem z Amigi Wink Wyglądem przypomina Deluxe Paint'a (co moim zdaniem jest jego dużym plusem). Każdy kto pracował w tego typu programach, będzie czuł się jak w domu. Program odczytuje pliki ILBM czyli można importować grafiki z Amigi. W grę wchodzą jeszcze pliki GIF, BMP (te wcześniejsze), PCX, itp.. Oprócz trybu pracy w oknie możemy jeszcze pracować na pełnym ekranie, aby poczuć doskonale pikseloze.
Download: GrafX2

Program do grafiki wektorowej Xara ExtremeXara Extreme - program do tworzenia grafiki wektorowej. Jeśli chodzi o łatwość tworzenia i intuicyjność bije na głowę Inkscape. Ten program na Windows jest w wersji płatnej, na Linuksie jest za darmo. Jedyną jego wadą jest brak możliwości zapisania obrazu do SVG. W prosty sposób daje możliwość tworzenie ciekawych efektów, praktycznie kilkoma kliknięciami.
Download: Xara Extreme

Masowe wgrywanie obrazówImageShack Uploader - narzędzie do ładowania obrazów na popularny serwis ImageShack. Bez wchodzenia na stronę serwisu możemy publikować obrazy na serwerze. Po załadowaniu dostajemy linki tak jak na serwisie.
Download: ImageShack Uploader (Uwaga! Strona wykrywa system operacyjny i taką wersję instalki podsuwa. Jeśli przeglądamy tą stronę spod IE, dostaniemy wersję na Windows'a).

Adobe AIRAdobeAIR - framework dla aplikacji internetowych. Sporo ciekawych aplikacji jest napisanych w AIR, m. in. Ipla Lite czy polsatowska telewizja internetowa. Istnieją również inne ciekawe aplikacje jak komunikator blipa czy wyszukiwarka zdjęć na Flickr.
Strona: http://get.adobe.com/air/

SkypeSkype - tego programu przedstawiać nie muszę. Ale napiszę tak aby osoby nie używające Linuksa wiedziały, że jest Skype na Linuksa, natywnie. Program nie stwarzał większych problemów, bez problemu można rozmawiać i oglądać się z drugą osobą przez kamerkę internetową.
Repo: deb http://packages.medibuntu.org/ <dystrybucja> free non-free
Za słowo dystrybucja wstawiamy oczywiście właściwą wersję Ubuntu.
Klucz: medibuntu-keyring po dodaniu repo. Za pomocą tej paczki dodamy klucz do repozytorium.
Download: Skype

OperaOpera - najlepsza przeglądarka internetowa. Dzięki niej przeglądamy strony tak jak chcemy, a nie tak jak ktoś nam narzucił. Posiada wbudowanego klienta poczty, narzędzie dla webmaster'ów dzięki któremu można badać błędy na stronie lub podglądać jak strona jest zrobiona, blokować wybrane elementy (po odpowiednim skonfigurowaniu Menedżera zawartości, bez problemu odfiltrujesz reklamy z sieci). W najnowszej wersji (10.10) zaimplementowano dodatki Unite, które potrafią przeglądarkę zmienić w prosty serwer www. Zmiana stylu wyświetlania strony, dzięki czemu możemy podejrzeć strukturę strony. Widżety czyli małe aplikacje napisane specjalnie pod Operę, rozszerzające jej możliwości. Dzięki czytnikowi RSS jesteśmy cały czas na bieżąco z informacjami. Do tego synchronizacja zakładek, notatek, wpisanych adresów, wyszukiwarek. Opera Turbo dzięki, której można szybciej przeglądać strony dzięki kompresji obrazów. Uff... opcji jest masę i wszystko dowolnie konfigurowalne.
Repo: deb http://deb.opera.com/opera/ stable non-free
Klucz: http://deb.opera.com/opera/dists/stable/Release.gpg
Download: Opera

MuseekqMuseeq - klient Soulseek'a dla Linuksa. Ma oddzielny program do konfiguracji, bo tak generalnie konfiguruje się go spod konsoli, tzn. sam deamon Museek'a. Konfiguracja jest łatwa, bo polega na odpowiadaniu na pytania, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach w konsoli, może użyć graficznej nakładki Musetup-gtk. Bez problemu można robić to co w windows'owym odpowiedniku. Łączy się z nowym i starym serwerem.
Download: Museeq, Musetup-gtk

gFTPgFTP - najlepszy klient FTPa dla Gnome. Posiada to co powinien każdy klient tej usługi: dwa okna a'la menedżer plików, wyjście konsoli usługi, paski postępu, zakładki do ulubionych serwerów. To jedyny klient, który poprawnie łączy się z FTPem na mojej Amidze (ze względu na stary serwer FTP). Co świadczy o wszechstronności gFTP.
Download: gFTP

MultigetMultiget - jedyny tego typu program na Linuksa. Po przesiadce z Windows'a chciałem mieć taki program jak FreeDownloadManager. Dopiero Multiget przypadł mi do gustu, bo reszta to tak nie koniecznie. Do jego zalet należą: ograniczanie prędkości ściągania, pobieranie w częściach, postęp ściągania wyświetlany w blokach dzięki czemu widać jak ściągają się poszczególne części.
Strona: http://sourceforge.net/projects/multiget/files/

Google EarthGoogle Earth - bardzo przydatny program jeśli szukamy jak dojść/dojechać do konkretnego miejsca. A po za tym zawsze można zwiedzić sobie świat nie wychodząc sprzed kompa. Wymaga łącza internetowego, pobiera w trakcie oglądania Ziemi zdjęcia satelitarne danego miejsca. Miejsca możemy zaznaczać, liczyć odległości, wyznaczać trasę dojazdu. Oprócz oglądania Ziemi, możemy obserwować kosmos, Księżyc, Mars. W trybie oglądania Ziemi możemy przelecieć się symulatorem lotu. Program posiada masę warstw które można nakładać na mapę, np. zdjęcia z serwisy Panoramio, filmy z YouTube (jeśli wcześniej ktoś je zlokalizował na mapie). Dla mnie jedna z podstawowych pozycji z menu.
Repo: deb http://dl.google.com/linux/deb/ stable non-free main
Klucz: https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub
Download: Google Earth

XChatXChat - z testowanych klientów IRC przeze mnie to ten najbardziej przypadł mi do gustu. Szukałem prostego interfejsu, ale nie prostego programu. Program posiada listę ważniejszych serwerów IRC, można dodawać swoje, ustawiać im automatyczne łączenie. Program obsługuje NickServ dzięki czemu łatwo i szybko zalogujemy się do Freenode. Praktycznie jednym kliknięciem (uruchomieniem programu) od razu jestem podłączony do swoich ulubionych serwerów, automatycznie zalogowany na Freenode jako właściwy użytkownik i automatycznie jestem w swoich ulubionych kanałach. Podczas rozmowy program sam dokańcza po naciśnięciu klawisza Tab komendy i nicki z kanału. Do tego można w pełni konfigurować wygląd programu.
Download: XChat

Mail-NotificationMail-Notification - mały programik, działający w tle i sprawdzający co dany czas skrzynkę pocztową. Nie ściąga poczty, ale sprawdza czy pojawiło się coś nowego. Można ustawić aby powiadamiał nas dźwiękiem czy dymkiem. W obszarze powiadamiania pojawia się wtedy ikonka koperty. Gdy na nią najedziemy pokaże się zestawienie z nadawcą i tematem mejla. Możemy również ustalić akcję, która odbędzie się po kliknięciu w ikonkę.
Download: Mail-Notification

Chrome - Google ostro atakuje swoimi produktami i usługami. Do jednych z najbardziej udanych można zaliczyć przeglądarkę Chrome. Oparta na silniku renderującym strony Webkit działa najszybciej ze wszystkich przeglądarek (wg moich obserwacji), dodatkowo zawsze ma najwięcej zaimplementowanych funkcji z języka HTML5, no i oczywiście idealnie działają na niej aplikacje Google. Kolejną mocną stroną są również wtyczki, które generalnie są portowane z Firefox'a.
Repo: deb http://dl.google.com/linux/deb/ stable non-free
Klucz: tutaj
Download: Chrome

GMountISOGMount-ISO - Prosty programik do montowania obrazów płyt ISO. Praktycznie to samo można osiągnąć za pomocą komendy mount, ale jeśli komuś się nie chce pisać komend, to ten program zrobi to za niego.
Download: GMount-ISO

PureAdminPureAdmin - nakładka graficzna na serwer FTP. Dzięki niej łatwo możemy skonfigurować FTPa, administrować udostępnionymi ścieżkami i użytkownikami, podglądać aktywne sesje i zakańczać je jeśli zajdzie taka potrzeba.
Download: PureAdmin

UbuntuTweakUbuntu Tweak - nie wiem czemu to narzędzie nie jest w standardzie. Umożliwia konfigurację opcji Ubuntu, które nie są powszechnie dostępne. Zazwyczaj są głęboko zaszyte gdzieś w GConf. Kilkoma kliknięciami możemy dodawać i usuwać oficjalne repozytoria popularnych programów, usuwać z systemu pakiety czy kernele, które nie są już potrzebne. Dodatkowo możemy kontrolować opcje wyglądu (np. zmiana znaczku koło głównego menu). Jeden z programów, który należy zainstalować zaraz po instalacji systemu.
Repo: deb http://ppa.launchpad.net/tualatrix/ppa/ubuntu karmic main
Klucz: sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com FE85409EEAB40ECCB65740816AF0E1940624A220
Download: Ubuntu-Tweak

WiresharkWireshark - analizator ruchu w sieci. Jeśli nam coś nie działa, albo chcielibyśmy przyjrzeć się bardziej ruchu sieciowemu naszego komputera to ten program jest do tego najlepszy. Dodatkowo możemy filtrować informacje przechodzące przez interfejs sieciowy, dzięki czemu nie utoniemy pod napływem informacji (szczególnie przydatne przy połączeniu ethernet'owym).
Download: Wireshark

ZenmapZenmap - nakładka graficzna na popularny skaner portów nmap. Oferuje również predefiniowane zestawy opcji do skanowania, w zależności od potrzeb. Wygodne rozwiązanie, ponieważ narzędzie (na szczęście) na masę opcji, które czasem ciężko ogarnąć.
Download: Zenmap

File Type Editor - File Type Editornarzędzie do edytowania i dodawania nowych mime types, czyli rodzajów plików. Nadajemy grupę do której ma należeć nowy rodzaj pliku, mechanizm rozpoznawania pliku, domyślną ikonę, relacje z innymi rodzajami plików, itd. Nie edytujemy typów plików w całym systemie, to co stworzyliśmy jest dostępne tylko dla nas. Mi to było przydatne gdy chciałem, aby system rozpoznawał amigowe pliki, takie jak obrazy dyskietek, pliki graficzne i inne rodzaje plików rodem z Amigi.
Download: assoGiate

Konkurent Ubuntu TweakAilurus - mało znane, ale dosyć ciekawe narzędzie do konfiguracji Ubuntu. Jego konkurentem w tej dziedzinie jest Ubuntu Tweak, którego wszyscy znają. A wydaje mi się, że Ailurus jest bogatszy w opcje do konfiguracji. Ale wszystko pewnie przez tą nazwę Wink Program wyciąga znacznie więcej informacji z systemu niż Ubuntu Tweak i więcej może skonfigurować, np. siłę kompresji w File Roller. Tak jak UT posiada własne centrum oprogramowania oraz nowych repozytoriów. Dodatkowo możemy robić kopie zapasowe ustawień apt'a. Możemy również rozwiązywać problemy, które program wykrył w systemie, np. w ustawieniach repozytorii są złe nazwy kodowe dystrybucji. Kolejną ciekawą funkcją jest nauka. Możemy skonfigurować Ailurus'a, aby po zalogowaniu pokazywał nam wskazówki dotyczące konfiguracji i używania Linuksa, jak i linki do stron gdzie można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na jego temat.
Repo: deb http://ppa.launchpad.net/ailurus/ppa/ubuntu lucid main
Klucz: sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 9A6FE242
Download: Ailurus

KompoZerKompoZer - najlepszy program do tworzenia stron internetowych. Zazwyczaj sceptycznie podchodziłem do edytorów WYSIWYG, czyli tworzenie stron tak jak je widać. Nauczony tym, że Frontpage nakładał na zrobioną stronę masę nie potrzebnego kodu, który można było zapisać w krótszej formie z tym samym efektem. W końcu przyszedł moment, w którym zadałem sobie pytanie Dlaczego mam sobie udowadniać, że potrafię napisać stronę w edytorze ASCII? A pisałem jeszcze strony w łindołsowkim notatniku (narzędzie dla masochistów i tych którzy nie dbają o oczy). I po buszowaniu w sieci i testowaniu różnych programów trafiłem w końcu na narzędzie dla profesjonalistów. Bo zazwyczaj narzędzia WYSIWYG są dla początkujących. Kiedy utworzony przeze mnie kod w edytorze ASCII został skrócony w KompoZer'ze byłem zaskoczony. I od tamtej pory do pisania stron czy tych artykułów używam tylko tego programu. Do wyświetlania strony używa tego samego silnika co Firefox. Posiada masę opcji formatowania zawartości strony. Obsługuje HTML4, XHTML1 i CSS. Jeśli chcemy pisać tylko w HTML'u - nie ma sprawy, po odpowiednim skonfigurowaniu programu do formatowania zawartości nie będzie używał CSS'a. Wbudowany edytor CSS to potężne narzędzie, dzięki któremu nie musimy pamiętać o wszystkich tagach CSS. Można go rozbudowywać o dodatki, np. słownik pisowni polskiej czy plugin do tworzenia szablonów Joomli.
Repo: deb http://ppa.launchpad.net/giuseppe-iuculano/ppa/ubuntu karmic main
Klucz: tutaj
Download: KompoZer

Przeglądarka bazy danychTOra - jeśli zajmujesz się bazami danych to narzędzie ci się przyda. W graficzny sposób można przeglądać tabele, pisać selekty czy apdejty do bazy, edytować pojedyncze rekordy jak w arkuszu kalkulacyjnym. Program generalnie ma obsługiwać Oracle (jak wskazuje nazwa), ale można ściągnąć plugin'y i obsługiwać inne bazy danych: PostgreSQL i MySQL.
Download: TOra

Alternatywny wygaszacz ekranuXScreenSaver - bardziej rozbudowany i z większą ilością wtyczek wygaszacz ekranu. Aby go używać trzeba odinstalować domyślny gnome-screensaver. Tutaj możemy z pojedyncza skonfigurować każdy pojedynczy wygaszacz, jego zachowanie oraz wyświetlanie. Poprawnie wykrywany podczas odtwarzania filmów w SMPlayer'ze i blokowany aby nie włączał się gdy coś oglądamy, nie tak jak domyślny.
Download: XScreenSaver
Polecam jeszcze: XScreenSaver-GL, XScreenSaver-GL-Extra, XScreenSaver-Data-Extra (dodatkowe pakiety z wygaszaczami).

Na razie to byłoby na tyle. Specjalnie pominąłem programy, które są domyślnie instalowane w Ubuntu. Z czasem będę dodawał nowe programy do tego działu, które będą godne polecenia. Gdyby któryś z download'ów nie działał to proszę skrobnąć w komentarzu. Trzeba również pamiętać o instalacji apt-url, aby móc instalować programy bezpośrednio z tej strony.
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:

Simple Disqus Comments