Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Spis treści

Kolejna dawka oprogramowania na Ubuntu. Podzielone tak jak obowiązuje porządek w menu Ubuntu. Wymagany apturl do szybkiej instalacji oprogramowania ze strony.
Na następnych stronach będą pojawiać się polecane przeze mnie programy. W większości te programy znajdują się w repozytoriach. Aby ułatwić ich instalację prosto z tej strony polecam zainstalować pakiet Apt-url. Dzięki niemu klikając w link download'u programu, automatycznie uruchamia się Synaptic i zaznacza do instalacji dany program. Automatycznie też od razu zostaną pobrane wszystkie pakiety wymagane przez dany program. Normalnie Apt-url działa po instalacji z Firefox'em tylko. Ale bez problemu można skonfigurować inne przeglądarki do wykorzystania tej aplikacji i instalowania programów prosto ze strony. Poniżej podam tylko konfigurację Opery ponieważ sam jej używam.
Klikamy Narzędzia>Preferencje. Wybieramy kartę Zaawansowane, później klikamy w Programy. Tutaj wyliczone są protokoły oraz programy do ich obsługi. Dajemy Dodaj i w miejsce protokołu wpisujemy apt. Później zaznaczamy Otwórz za pomocą innej aplikacji i w polu tekstowym pod spodem wpisujemy apturl. To wszystko, teraz Opera powinna współpracować z Apt-url.
Jak skonfigurować inne przeglądarki aby funkcjonowały z Apt-url znajdziecie pod adresem https://help.ubuntu.com/community/AptURL.
Jeśli jakiś program nie będzie występował w repozytoriach oficjalnych, ale będzie miał swoje to podam wiersz APT oraz link do klucza. Klucz będzie można zapisać na dysku i doda/ć do keyring'u. A jeżeli program nie będzie w żadnych repozytoriach, po prostu dam link do paczki deb czy tgz, wraz z innymi dodatkowymi linkami, np. oficjalna strona.
Chodzi mi o jak najłatwiejszą instalację pokazanych tutaj programów. Tak aby internauta nie musiał wiele robić aby móc cieszyć się oprogramowaniem.


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License