Udostępnianie drukarek w Ubuntu - 2.5 out of 5 based on 2 votes

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Opisze sytuację w której mamy drukarkę podłączoną do maszyny z Windows'em oraz jak udostępnić drukarkę pod Ubuntu i jak skorzystać z udostępnionej drukarki.
Często się zdarza, że w domu mamy środowiska heterogeniczne, mamy różne komputery, a na nich różne systemy operacyjne i drukarkę podłączoną do któregoś z tych komputerów. Problemu nie ma jeśli drukarka jest sieciowa. Wtedy nie musimy włączać kompa do którego jest podłączona drukarka, aby móc drukować z innego kompa. Do dyspozycji mamy 3 scenariusze.
Pierwsza sytuacja: komputer z Windows udostępnia nam drukarkę
Potrzebny jest nam adres IP komputera z Windows'em i nazwa drukarki. Nie chodzi tu o nazwę producenta i model, ale o tekst który jest wpisany we Właściwościach drukarki. Oczywiście drukarka pod Windows musi być udostępniona i nie mogą obowiązywać żadne ograniczenia na firewall'u czy w systemie. Trzeba o tym pamiętać, bo to jest często przeszkodą w pomyślnym drukowaniu z Ubuntu wykorzystując w ten sposób podłączoną drukarkę.
Oczywiście za nim przystąpimy do podłączania należy zainstalować sterowniki. Być może są już one w CUPS (system wydruku w Ubuntu). Sprawdźmy na początek tą stronę albo stronę producenta. Gdy zainstalujemy już sterowniki, wybieramy System/Administracja/Drukowanie i klikamy Dodaj. Pojawi się nowe okno, rozwijamy listę Drukarka sieciowa i wybieramy Windows Printer via SAMBAPodłączanie się do drukarki udostępnionej w Windows. W SMB Printer wpisujemy najpierw grupę roboczą (jeśli taka jest, jeśli nie to nie wpisujemy), później adres komputera z Windows, który udostępnia drukarkę. I na sam koniec nazwę drukarki. Teraz przykład dla jasności: mamy komputer z Windows o adresie 192.168.0.3 i drukarkę o nazwie canon, oraz grupę roboczą biuro. W oknie wpiszemy:
smb://biuro/192.168.0.3/canon
Oczywiście nie wpisujemy nazwy protokołu, bo to już jest wpisane. Wybieramy Set authentication details now. Poniżej wprowadzamy login i hasło do Windows na docelowym komputerze, musimy posiadać konto lokalne na nim. Po wprowadzeniu danych naciskamy Verify.... Powinno się wykonać szybko. Następnie komputer wyszukuje sterowników do urządzenia, wyszukujemy na liście producenta drukarki, później model i sterownik. Na koniec opis drukarki i Zastosuj. Jeśli powiodła się we wcześniejszym kroku weryfikacja loginu i hasła, powinniśmy dać radę wydrukować stronę testową. Jeśli nie, to należy sprawdzić czy żaden firewall nie blokuje połączeń, czy w Windows'ie włączone jest udostępnianie drukarki.
Sytuacja druga: komputer z Ubuntu udostępnia nam drukarkę
Tak jak w sytuacji pierwszej potrzebny jest nam numer IP komputera, który udostępnia drukarkę i nazwę drukarki. Ale najpierw musimy ja udostępnić. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to z głównego menu System/Administracja/Drukowanie, później jak wyskoczy nam okno z drukarkami, klikamy Serwer/Settings. Teraz pojawi się nam okno z ustawieniami serwera CUPS. Zaznaczamy Publikowanie współdzielonych drukarek połączonych do tego systemuUdostępnianie drukarki. Drugi sposób to wejść na adres http://localhost:631/ a pokaże się nam interfejs www do zarządzania serwerem CUPS (do zalogowania się używamy loginu i hasła z systemu). Później klikamy Administracja, w sekcji Ustawienia serwera zaznaczamy Współdzielenie drukarek połączonych do tego systemuKonfiguracja udostępniania przez interfejs www. Oba sposoby robią to samo: udostępniają drukarkę w sieci lokalnej. Jak zauważyliśmy po opcjach jest możliwość udostępniania drukarki w Internecie, ale pewnie tego nie będziecie chcieli robić. Udostępnianie odbywa się za pomocą IPP (Internet Printing Protocol).
Teraz sprawdźmy nazwę drukarki. Najłatwiej to zrobić za pomocą interfejsu www. Klikamy Drukarki, wyświetli nam się lista podłączonych drukarek. Klikamy na nazwie tej którą chcemy udostępnić. Teraz przechodzimy do komputera do którego mamy podłączyć udostępnioną drukarkę. Klikamy System/Administracja/Drukowanie. Potem Dodaj, wyskoczy okno konfiguracji nowej drukarki. Klikamy Drukarka sieciowa i wybieramy Internetowy protokół druku (ipp)Podłączanie się do drukarki przez protokół IPP. W host podajemy IP komputera z drukarką, a za Queue po słowie printers nazwę drukarki. naciskamy Verify. Jeśli wszystko jest ok skonfigurowane dostaniemy komunikat o powodzeniu. Później wyszukujemy sterowników i opisujemy drukarkę. Gotowe, możemy teraz drukować stronę testową.

Sytuacja trzecia: my udostępniamy drukarkę dla Windows
Najprościej będzie jak udostępnimy ją przez protokół IPP. Windows powinien sobie z tym poradzić. Aby udostępnić drukarkę po IPP wykonujemy czynności z pierwszego akapitu wcześniejszej sytuacji. Na Windows'ie wybieramy drukarkę sieciową i za adres drukarki wpisujemy:
http://192.168.0.1/printers/canon
To powyżej to oczywiście przykład. Tutaj mamy adres komputera z Ubuntu (192.168.0.1), który udostępnia drukarkę o nazwie canon.
To oczywiście sposób zupełnie niezabezpieczony, ponieważ każdy kto zna adres komputera i nazwę drukarki może nam drukować, o ile go nie blokujemy firewall'em. Ale jest to wygodny sposób do zintegrowania środowisk w domowej sieci.
Jeśli pogrzebiemy w CUPS możemy się dokopać opcji zabezpieczenie drukarki przed niepowołanym dostępem. Ale to już temat na oddzielny artykuł.
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License