Drukuj
Nadrzędna kategoria: Ubuntu
Kategoria: Gotowe rozwiązania
Odsłony: 10575
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W poprzednim artykule udostępniłem zmienione paczki deb ze sterownikami do drukarki MP-240, które w pierwotnej wersji odwoływały się do nie właściwej nazwy biblioteki CUPS. Teraz pokaże jak naprawiać samemu zepsute zależności w paczkach.
Choć nie zdarza się to często, ale może szczególnie jeśli paczki nie pochodzą z repozytoriów tylko są np. ściągnięte ze strony. Ważne jest aby wszystkie następujące czynności wykonywać jako root. Jeśli zrobimy je jako zwykły użytkownik, uprawnienia zostaną zapisane w wygenerowanej paczce i jeśli zainstalujemy taką paczkę, właścicielem programów w niej zawartych będzie użytkownik a nie root. Może się zdarzyć sytuacja, że inny użytkownik tego programu może nie uruchomić.
Przechodzimy na root'a:
$ sudo su -
(Oczywiście nie wpisujemy znaczka $). Wchodzimy do katalogu, w którym znajduje się paczka deb, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Teraz wypakowywujemy dane z paczki:
# dpkg-deb -x paczka.deb dane/
Za paczka.deb wstawiamy oczywiście paczkę nad którą chcemy pasować. Katalog dane/ to katalog do którego trafią wypakowane pliki. Pliki te mają zachowaną strukturę katalogów taką jak w systemie. Teraz wypakowywujemy pliki kontrolne, które odpowiadają za opis paczki, kategorię zawartego programu, zależności:
# dpkg-deb --control paczka.deb
W ten sposób uzyskamy katalog DEBIAN. W nim będą zawarte pliki control, md5sums i czasem mogą się trafić skrypty które są wykonywane w trakcie instalacji, bądź usuwania pakietu. Teraz będziemy edytować plik control.
# gedit DEBIAN/control
Teraz w linijce Depends poprawiamy nazwy pakietów, od których ten pakiet należy. Zapisujemy plik i opuszczamy edytor. Przenosimy cały katalog DEBIAN do katalogu dane/. Wracamy do konsoli. Teraz tworzymy paczkę z powrotem:
# dpkg -b dane/ nowa_paczka.deb
Za katalog dane/ podajemy nazwę katalogu w którym mieliśmy pliki. W ten sposób otrzymujemy plik nowa_paczka.deb, która zawiera poprawiony plik control a co za tym idzie zależności. Teraz możemy zainstalować paczkę.
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:

Simple Disqus Comments