Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Spis treści

Obiecywałem napisać artykuł dla początkujących o instalacji pakietów w Ubuntu, ale ostatnio pochłonął mnie inny problem, którego rozwiązania napiszę tutaj. Dotyczy on grafiki Intel'a, Compiza i OpenGL. To trójca, która w takiej konfiguracji zazwyczaj daje o sobie znać. Popatrzmy jak można rozwiązać problem.
Intel wygrał nie dawno konkurs na najlepszego producenta sprzętu, który współdziała ze światem Open Source. Pomimo, że nie piszą sterowników bezpośrednio pod Linuksa do swoich kart graficznych. Ale za to udostępniają ich kod społeczności. Dzięki czemu mamy natywne sterowniki do grafiki. Jednak nie są one pozbawione wad. Problem pojawia się gdy używamy tychże sterowników, mamy włączonego Compiz'a i uruchamiamy aplikację OpenGL. Wtedy pojawiają się krzaki, aplikacja miga (tak jest w przypadku Google Earth) lub całkiem staje się nieczytelny (UFO: Alien Invasion).
Problem ten ma być już rozwiązany w nadchodzącej wersji Ubuntu 9.10. Ale póki co ten problem w Ubuntu występuje przy domyślnych ustawieniach. Mało tego: często się zdarza że wydajność tych kart znacznie spadła od czasu Ubuntu 8.10, na którym pomimo problemu z OpenGL i Compiz'em nie dało się odczuć zamulenia.
Na szczęście rozwiązano już problem, który występował w Ubuntu 9.04 ze sterownikami Intel'a i Compiz'em. Jako że zdarzały się regularne zwiechy, ekipa Compiz'a wrzuciła grafiki Intel'a na czarną listę. W czerwcu wydano nowe sterowniki, zaktualizowano X'y i problem zniknął. Co prawda można było wymusić włączenie Compiz'a, co ja oczywiście zrobiłem, nie odczuwając specjalnie spowolnienia, ani zwiechów środowiska graficznego.
Kolejnym problemem występującym przy tych kartach jest to, że w różnych konfiguracjach sprzętowych mogą mieć różny finał testowania poniższych rozwiązań. U jednych instalacja nowych sterowników w wersji beta dała wzrost wydajności, u innych nic nie zmieniła, a jeszcze u innych drastycznie spadła. A często bywa jeszcze tak, że włączenie jednego trybu renderingu działa lepiej w grafice 3d, ale już cienko z grafiką 2d. I na odwrót. Ale warto pokombinować, bo można wiele zyskać.
Na kolejnych podstronach omówie wszystkie sposoby poradzenia sobie z tym problemem. Ostrzegam, że jeśli nie potrafisz się obsługiwać Synaptic'iem bądź innym menedżerem pakietów, nie wiesz jakie pakiety wchodzą w skład X'ów, bądź nie wiesz który pakiet to sterowniki karty graficznych, nie zabieraj się za te sposoby. Możesz wyrządzić swojemu systemowi więcej szkody niż pożytku.
Przy rozwiązaniach będę podawał wyniki testów, które robiłem na swoim sprzecie. O to jego konfiguracja:
  • Procesor: Intel Core Duo 2 - 2x1,6GHz
  • Karta grafiki: Intel GM965
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • System: Ubuntu 9.04
  • Środowisko graficzne: Gnome (+Compiz)
Do testów wykorzystywałem Compiz Benchmark i glxgears.


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License