Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Spis treści

Po instalacji nowej wersji Ubuntu zawsze pozostaje problem ściągnięcia wszystkich pakietów, które się miało wcześniej. Pokaże jak wykorzystać pewną funkcję Synaptic'a by łatwo odzyskać pakiety.
Oczywiście dotyczy to sytuacji kiedy nie dokonujemy aktualizacji do nowej wersji przez Menedżera Aktualizacji, ale gdy instalujemy nową wersję z płyty, kasując starą. Nie mam zaufania do Menedżera. Wolę od nowa postawić system.
Przed instalacją należałoby zrobić kopię zapasową ustawień systemowych. Nie mówie tu o ustawieniach użytkownika, jeśli mamy /home na innej partycji te dane nie będą tknięte podczas instalacji. Miałem na myśli ustawienia repozytoriów (szczególnie source.list, będzie nam później potrzebne), samby, serwerów. Gdy już zabezpieczymy te dane w bezpiecznym miejscu przydałoby się nieco wyczyścić komputer ze zbędnych pakietów. Jak się często eksperymentuje z oprogramowaniem, zostają potem programy, o których zapominamy w ogóle do czego służą.
Najlepiej się do tego nadaje menedżer pakietów Synaptic. Uruchamiamy go, klikamy przycisk Stan i wybieramy Zainstalowane.
Zainstalowane pakiety
Na liście obok pojawią się wszystkie zainstalowane aplikacje. Teraz przeglądamy je uważnie i zaznaczamy do usunięcia te pakiety, które wydają się zbędnę w systemie. Na pewno znajdzie się coś co już nie jest potrzebne. Repozytoria Ubuntu to wór bez dna. Oczywiście nie usuwamy rzeczy, których nie znamy i nie wiemy do czego służą, bo to mogą być ważne biblioteki systemowe. Jeśli będziecie usuwali tego typu pakiet Synaptic powie, że należy on do któregoś programu i że odinstalowanie tego pakietu spowoduje odinstalowanie również programu.
Gdy już wybraliśmy nie potrzebne rzeczy pora je usunąć. Klikamy zastosuj i potwierdzamy usuwanie pakietów. Gdy proces usuwania dobiegnie końca zamykamy na chwilę Synaptic'a i uruchamiamy konsole. Trzeba pozbyć się jeszcze osieroconych pakietów zaklęciem:
sudo apt-get autoremove
To usunie pakiety pozostałe po odinstalowaniu programów. I znów uruchamiamy Synaptic'a. Teraz wyeksportujemy listę zainstalowanych programów do pliku tekstowego. Wybieramy z menu Plik, później Zapisz zaznaczenia jako. Otworzy się okno requester'a pliku. Wybieramy miejsce gdzie chcemy zapisać listę plików. Najlepiej w bezpiecznym miejscu. Na dole okna jest opcja do zaznaczenia, nazywa się Zapisz pełny stan (nie tylko zmiany).
Zapisywanie listy zainstalowanych pakietów


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License