Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Spis treści

Technik przyspieszania startu Ubuntu jest wiele, ale zaprezentuje tą najbardziej skuteczną. Wykorzystamy do tego mechanizm, który normalnie jest zaimplementowany w tej dystrybucji. Ten mechanizm to Readahead.
Bierze on udział podczas startu systemu. Kiedy uruchamiacie kernel bez parametru quiet można zobaczyć komunikat Reading files needed to boot. W tym momencie zaczyna działanie readahead. Działa on na zasadzie wcześniejszego wczytania do RAMu wszystkich potrzebnych plików w trakcie startu systemu i przy użyciu tych plików przez system zostają użyte te w RAMie, a nie z dysku. A wiadomo, że RAM jest szybszy od dysku. Przez co skraca się czas dostępu do danych. Jeszcze na sam początek powiem, że to nie jest to trik dla początkujących.
Pierwsze zawsze co musi zrobić ten mechanizm to mieć listę plików, którą należy wczytać do pamięci. Można ją prosto utworzyć za pomocą polecenia readahead-watch. Jak łatwo się domyśleć ten sposób zużywa więcej pamięci podczas startu systemu. Więc jeśli macie mniej 1 GB to raczej bym nie ryzykował z zastosowaniem tego triku. Nie ma nic za darmo. 
Sposób nadaje się do przyspieszania otwierania również aplikacji, nie tylko systemu. Ale w tym artykule zajmiemy się tylko przyspieszaniem systemu. Każdy po przeczytaniu będzie mógł sam przyspieszyć sobie swoje ulubione programy. Powodem dla którego stosowałem tą technikę był strasznie długi czas ładowania systemu od momentu GDM do pełnego pulpitu. Czyli momentu w którym już mogę bez żadnych opóźnień działać na komputerze. Po dodaniu kolejnych bajerów do systemu, które mają startować razem z nim (nowe usługi, programy uruchamiane na starcie), czas podnoszenia się zaczyna się wydłużać. Szczególnie w wymienionym przeze mnie momencie.
Moja maszyna to Intel Core Duo 1,6 GHz (dwa rdzenie), 2 GB RAMu, 5400 RPM dysk twardy. Powyłączałem wcześniej już usługi z których nie korzystam, a były włączone domyślnie (samba, nfs, cups), zaraz po zainstalowaniu. Tego procesu nie będę tu opisywał, bo to temat na oddzielny artykuł. Wraz z Gnome'm wstają mi następujące programy: Conky, Cairo-Dock, Desklets, Screenlets, Wallpaper-Tray. Całość wstaje w ponad minutę, dokładnie 1:28. Sam system do momentu GDM wstaje w 32 sekund. Później się strasznie dłuży. Przejdźmy najpierw do przyspieszenia tej pierwszej części startu, sprzed logowania.


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License