Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wygląd KDE w jest dopracowany i jednolity. Ale po przesiadce z Unity zatęskniłem za dawną ciepłą kolorystyką interfejsu użytkownika. I z tym nie ma problemu ponieważ KDE daje się modyfikować pod różnym kątem i w znacznie większym stopniu niż Gnome3.
Zacznijmy od samej kolorystyki, jest to najprostsza operacja. Wystarczy uruchomić centrum ustawień KDE i kliknąć ikonkę Wygląd programów. Z listy po lewej wybieramy Kolory. Tutaj znajdują się schematy kolorów które mamy zainstalowane. Aby zainstalować schemat Ambiance (obowiązujący oryginalnie w Ubuntu) klikamy Pobierz nowe zestawy. Otworzy się okienko w którym w polu wyszukiwania wpisujemy ?Ambiance?. Powinien się tam znaleźć zestaw kolorów dostosowany przeze mnieWybór zestawu koloru. Jeśli go nie znajdziemy możemy go ściągnąć z tego adresu.
Ale zestaw koloru to nie wszystko. Trzeba jeszcze dostosować cały wygląd systemu czyli przyciski, rozwijane listy, itd.. Instalujemy na początek silnik QtCurve sterujący wyglądem systemu. Wystarczy kliknąć w te linki aby pobrać następujące pakiety: kde-style-qtcurve, qtcurve-i18n. Teraz pobieramy ustawienia Ambiance dla silnika QtCurve. Jeśli plik wyświetli się nam w przeglądarce jako plik tekstowy kopiujemy zawartość paska adresu i wklejamy w konsoli za poleceniem wget, np.:

wget http://kde-look.org/CONTENT/content-files/151220-ambiance.qtcurve
Plik zapisze się w katalogu w którym aktualnie jesteśmy w konsoli. Domyślnie jest to katalog domowy.
Po instalacji wyżej wymienionych paczek uruchamiamy jeszcze raz Ustawienia systemowe, przechodzimy do Wyglądu programów i w Styl z listy wybieramy QtCurve. Następnie klikamy Konfiguruj i poniżej listy z ustawieniami klikamy Import. Pokaże się okno w którym wskazujemy ściągnięty przez chwilą plik z ustawieniami QtCurve. Po wczytaniu potwierdzamy Ok i w oknie wyżej Zastosuj. Wygląd systemu powinien się teraz zmienić.
Teraz zabieramy się za dekoracje okien czyli m. in. belkę okna. Nie wychodzimy z Ustawień systemowych, przechodzimy do głównego menu. Wybieramy teraz ikonkę Wygląd przestrzeni roboczej. Z listy Dekoracje okna wybieramy QtCurve. Klikamy Konfiguruj dekoracje aby dostosować rozmiar krawędzi, przezroczystość okien czy podświetlenie aktywnego okna. Teraz przechodzimy do Konfiguracji przycisków. W ustawieniach QtCurve które przygotowałem konfiguracja uwzględnia ustawienia przycisków po lewej stronie, jak w Ubuntu. W Konfiguracji przycisków możemy po swojemu poustawiać kolejność przycisków przesuwając ikonki. Po zakończeniu konfiguracji klikamy Zastosuj. Może się zdarzyć, że zmiany nie wprowadzą się w życie, dekoracja okna będzie przezroczysta. Wtedy zamykamy Ustawienia systemowe, wylogowujemy się i logujemy się jeszcze raz. Teraz powinniśmy mieć wprowadzone zmiany w życie ustawień dekoracji okien.
Wybór stylu interfejsu użytkownika Konfiguracja QtCurveKonfiguracja przycisków dekoracji okien
Wygląd samych programów KDE został już konfigurowany. Możemy pójść dalej i skonfigurować wygląd samej plasmy czyli np. paneli i widżetów. W Ustawieniach systemowych klikamy Wygląd przestrzeni roboczej i z listy po lewej wybieramy Motyw pulpitu. Potem Pobierz nowy motyw. W polu wyszukiwania wpisujemy Ambiance plasma. Po pobraniu i zainstalowaniu motywu wybieramy go i klikamy Zastosuj.
Teraz pora na ikonki. Pobieramy pakiety humanity-icon-theme, gnome-icon-theme-full. Po zainstalowaniu ikonek przechodzimy znów do Ustawień systemowych, następnie Wygląd programów i Ikony. Z listy wybieramy Humanity-Dark i Zastosuj. W tym momencie mamy dostosowany wygląd KDE do wyglądu Ubuntu. Ale tylko KDE. Co z programami z Gnome, które też możemy przecież uruchamiać w KDE?
Wybór motywu okien
Pobieramy pakiet light-themes. Uruchamiamy Ustawienia systemowe, Wygląd programów i GTK+ Appearance. Wybieramy Styl widżetu Ambiance. Stylu może nie być na liście jeśli podczas instalowania light-themes Ustawienia systemowe były cały czas uruchomione. Jeśli tak było to zamykamy i otwieramy jeszcze raz Ustawienia.
Porówanie programów GTK2 i 3
Teraz należało by sprawdzić czy aplikacje GTK dobrze wyglądają. Możemy spróbować uruchomić gedit (aplikacja GTK3), Gcolor2 (GTK2), Gimp (GTK2). W aplikacjach GTK2 pozostaje jeden problem z tym motywem. Kolor tekstu w podpowiedziach (tooltip) jest biały, a tło żółte czyli mało czytelnie.
Nieczytelna podpowiedź GTK2
Całe szczęście nie jest to problem pernamentny. Otwieramy plik .gtkrc-2.0-kde4:
$ kate ~/.gtkrc-2.0-kde4
Na końcu pliku dodajemy:
style "tooltip" {
fg[NORMAL] = "#000000"
}
widget "*tooltip*" style "tooltip"
Zamykamy aplikacje GTK2 jeśli mamy jakieś uruchomione i uruchamiamy jeszcze raz. Teraz tekst powinien być czarny a tło dalej żółte.
Poprawiona podpowiedź w programie GTK2
Na sam koniec pozostaje już tylko zmiana kosmetyczna, mianowicie tapeta. Instalujemy paczkę ubuntu-wallpapers. Po instalacji klikamy prawym na pulpicie, Ustawienia: Pulpit, potem Otwórz i podajemy ścieżkę dostępu do /usr/share/backgrounds/warty-final-ubuntu.png. W tym samym katalogu są pozostałe tapety które domyślnie są instalowane wraz z Ubuntu.
Przykład konfiguracji KDE z wyglądem przypominającym Ubuntu
Teraz możemy dołożyć sobie panel na górze i skonfigurować tak jak mieliśmy w klasycznym Ubuntu. Jeśli posiadamy KDE 4.8 możemy również użyć Icon Tasks czyli odpowiednik panelu Unity. Wystarczy kliknąć prawym na panelu, Dodaj elementy interfejsu, Kategorie, wybrać Okna i zadania i dodać na pasek Menadżer zadań tylko z ikonami. Oczywiście na każdym etapie przygotowania wyglądu systemu jest możliwość dowolnej konfiguracji.
Przykładowy wygląd KDE wzorujący się na Unity
Mały bonus: przeglądając menedżera pakietów Synaptic znalazłem ciekawostkę. Można pobrać wszystkie tapety, które pokazywały się w poszczególnych wersjach Ubuntu. Wystarczy zainteresować się tymi pakietami:
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License