Drukuj
Nadrzędna kategoria: Ubuntu
Kategoria: Gotowe rozwiązania
Odsłony: 11959
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Jeśli ktoś próbował testować najnowszego Ubuntu 10.10 lub Mint 10 w Oracle VirtualBox na pewno chciał instalować dodatki aby w pełni korzystać z wirtualnej maszyny. Instalując dodatki z oficjalnego obrazy płyty VBoxAdditions  napotkamy błąd o niemożliwości instalacji sterowników wirtualnej karty graficznej. Pokażę jak rozwiązać ten problem.
Mam zainstalowaną wersję Oracle, nie wersję OSE ponieważ wersja od Oracle ma większe możliwości i do tej wersji będzie się odnosił ten wpis. Problem podczas instalacji sterowników objawia się komunikatem Warning: unknown version of the X Window System installed. Not installing X Window System drivers.
Po zainstalowaniu systemu na wirtualnej maszynie wybieramy z menu okna programu VirtualBox Urządzenia > Zainstaluj dodatki. Automatycznie powinna zostać zamontowana płyta. Zanim przystąpimy do instalacji sterowników musimy zainstalować kilka pakietów z repozytoriów.
$ sudo apt-get install build-essential linux-headers-$(uname -r)
(...)
$ sudo apt-get install virtualbox-ose-guest-x11
(...)
Po instalacji tych pakietów wchodzimy na płytę i instalujemy dodatki. Teraz powinno być w porządku. Restartujemy maszynę. Sterowniki zainstalowane bez problemówPo powrocie do pulpitu zmieniamy rozmiar okna VirtualBox'a i rozmiar pulpitu powinien się dostosować. W ustawieniach monitora jednak nie da się zmieniać rozdzielczości na inną niż 800x600 i 640x480, ale teraz to już nie potrzebne, bo możemy dowolnie zmieniać rozdzielczość skalując okno. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć pełny ekran.

Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:

Simple Disqus Comments