Drukuj
Nadrzędna kategoria: Ubuntu
Kategoria: Gotowe rozwiązania
Odsłony: 7766
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Choć premiera 10.04 była już dawno temu i Ubuntu Tweak wprowadził opcję przestawiania przycisków Metacity też dawno, to i tak pokażę jak ręcznie przestawiać je. Artykuł powstał przy współpracy z Ubuntu-Pomoc.
Cała konfiguracja Metacity znajduje się w gnomowym rejestrze czyli Gconf. Uruchamiamy je z Programy/Narzędzia systemowe/Edytor konfiguracji (jeśli tam go nie ma, trzeba uruchomić konfigurację głównego menu i zaznaczyć aby pokazało się). Możemy również uruchomić naciskając Alt+F2 i wpisać: gconf-editor.
W drzewie po lewej przechodzimy przez Apps/Metacity/General do klucza button_layout. Edytor konfiguracji Gnome'aW 10.04 mamy taką konfigurację: 'close,minimize,maximize:'. Ten dwukropek jest tam wstawiony i jest odpowiednikiem tytułu okna. A kolejność napisów oznacza kolejność przycisków Metacity. Możliwości mogą być następujące:
Jeśli chcemy wrócić do starego układu wstawiamy w kluczu button_layout:
menu:minimize,maximize,close
Oczywiście zdublowane wpisy jednego tego samego przycisku są nie dozwolone (wyjątek to spacer). Wpisy inne niż powyższe są ignorowane. Zmiany są wprowadzane natychmiastowo.
Moja konfiguracja wygląda tak:
close,spacer,menu:minimize,maximize
Dostosowałem ja do swojego motywu GTK, inspirowałem się ustawieniami gadżetów okna z AmigaOS4. A jeśli już jesteśmy przy motywach GTK: jeśli ktoś piszę takie motywy, wraz z motywami Metacity i chce zachować w konfiguracji swoją konfigurację przycisków okna, należy edytować plik index.theme w katalogu z motywem. W sekcji [X-GNOME-Metatheme] wstawiamy następującą linijkę:
ButtonLayout=close,spacer,menu:minimize,maximize
Ta przykładowa linijka pochodzi z mojego motywu Amiga Ubuntunized. Oczywiście konfigurujemy to tak samo jak w gconf-editor. Dzięki temu gdy będziemy przełączać motywy za pomocą narzędzia wyglądu Gnome'a i wybierzemy swój motyw zawsze wrócimy do naszej konfiguracji przycisków Metacity.
Oryginalny tekst dostępny pod tym adresem.
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:

Simple Disqus Comments