Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Dostałem ostatnio mejla od swojego dostawcy usług hostingowych mówiący o zmianach w konfiguracji programu pocztowego, jeśli używam połączenia internetowego, które mi udostępnia TePSA. Całe szczęście nie jestem ich abonentem. TePSA wprowadza filtrowanie pakietów (po raz kolejny).
Komunikat dla użytkownikówW mejlu miałem link do strony TePSy gdzie tłumaczono dlaczego wprowadza się blokowanie portu 25, który odpowiada za wysyłanie poczty z mojego komputera, za pomocą programu pocztowego. Port ten to SMTP. Chodzi o blokowanie spamerów oraz osób, które mają zainstalowane wirusy, które też rozsyłają spam. TePSA martwi się o swoich klientów, bo za rozsyłanie spamu grozi kara, dlatego blokują port 25, a w zamian za to proponują używanie portów SSL, aby wysyłać pocztę. No ok, ale w sumie to nie rozwiązuje sprawy. Spamerzy, którzy z premedytacją wysyłają mejle na pewno się o tym dowiedzą i będą wysyłać mejle przez SSL albo będą tunelować przez inne porty (np. wysyłać przez TOR'a).
Nie zmienia to faktu, że to ograniczanie dostępu do internetu. Co mnie obchodzą użytkownicy Windows'a i ich zawirusowane komputery rozsyłające spam. Dlaczego użytkownik alternatywnych, wolnych od wirusów systemów ma się do tego dostosowywać. To stosowanie odpowiedzialności zbiorowej. To już nie pierwsza sprawa tego typu. Wcześniej TPSA blokowała port usługi IRC. Co prawda nie wiele osób z tego korzysta, ale to kolejne ograniczanie swobodnego dostępu do Internetu.
Kolejnym argumentem za blokowaniem portu 25 ma być tekst:
Te działania pomogą zmniejszyć problemy wynikające z nieświadomego wysyłania dużych ilości poczty, m.in. negatywny wpływ na wydajność komputera i przeciążenie domowego łącza internetowego.
Po pierwsze: jeśli ktoś ma zawirusowany komputer, który rozsyła spam to mu nie pomoże to w wydajności komputera. Może nawet zaszkodzić, w zależności od tego jak programy spamujące zostały zaprojektowane, czy mają obsługę błędu niedostępności serwera pocztowego. Wirus nie dostając odpowiedzi z serwera, z którego wysyła spam, może się przywieszać i przymulać system dodatkowo.
Po drugie: nie odciąży do domowego łącza internetowego, bo pakiety z wysyłanym spamem i tak będą wychodzi z komputera przez owe łącze, ale będą się zatrzymywać na pierwszym ruterze filtrującym. Tu raczej chodzi o ochronę większych sieci, niż o połączenie komputer domowy-serwery provider'a Internetu.
Ograniczenie zostanie wprowadzone od 1 grudnia 2009 dla użytkowników Neostrady. Oczywiście nie dotyczy to użytkowników, którzy używają poczty na stronach internetowych, tylko tych co używają programów pocztowych. Program pocztowy to znacznie łatwiejsze rozwiązanie, ale i tak większość wchodzi przez webmail, więc nie zauważy różnicy w działaniu usługi. Częściowo może to rozwiązać problem, bo uchroni to rozległą sieć od spamu wysyłanego z zawirusowanych komputerów, ale na pewno w żaden sposób nie pomaga to zwykłemu użytkownikowi. Użytkownik zaawansowany powinien mieć możliwość włączenia portu 25. Bo czy użytkownicy Neostrady będą płacić mniej za umniejszony dostęp do netu?
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License