Drukuj
Nadrzędna kategoria: #?
Kategoria: Pozostałe
Odsłony: 32271
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Jakiś czas temu opisywałem kartę do robienia zakupów przez Internet oferowanej przez BZWBK. Obsługa karty nie stwarzała mi żadnych problemów do momentu końca jej ważności. Gdy ważność skończyła się wraz z końcem listopada zaczęły sie problemy.
Na karcie zawsze trzymałem jakieś drobne środki, tak aby można było zrobić szybki zakup w Google Play, jak trafi się jakaś promocja. Przegapiłem koniec ważności karty, na której miałem środki więc pomyślałem że wystąpię o nową kartę i będę mógł dalej korzystać z pieniędzy które mam na koncie technicznym. Nic bardziej mylnego. W momencie złożenia wniosku o nową kartę dostaje się nowy rachunek techniczny, do tego wymagają opłaty 5 zł, którą pobiorą w momencie pierwszego doładowania karty. Zastanawiam jakim problemem dla banku byłoby podłączenie nowej karty do starego konta technicznego i korzystać dalej ze środków. I tak, starej karty nie mogę już używać, środków ze starego konta nie mogę przelać na nowe konto techniczne nowej karty, choć technicznie jest taka możliwość, ale pani obsługująca kontakty z klientem ma powiedziane że przelać pieniędzy się nie da. Można je wykupić za 15 zł czyli zapłacić haracz za własne pieniądze. W sumie nie mogę się czepiać, bo czytałem wcześniej regulamin i wiedziałem na co się decyduje, ale nikt mi nie powiedział, ani w regulaminie nie jest napisane co można zrobić ze środkami gdy ich kwota nie przekracza 15 zł.
Te drobne które miałem na karcie pewnie stracę, bank będzie miał prezent na święta. Ale ja już na pewno nie będę korzystał z oferty tego banku a są całe szczęście alternatywy. Na tej stronie można się zapoznać z ofertą innych banków i wybrać taką która będzie nam odpowiadała. Jeśli używacie kart BZWBK pamiętajcie o wykorzystaniu środków przed końcem ważności karty. Inaczej będziecie mieli podobny problem jak ja.
Poniżej zostawiam recenzję tej karty i namawiam jednak do zainteresowania się ofertami innych banków.

 

Zostałem poproszony o przetestowanie karty do robienia zakupów przez Internet. Przeczytaj, aby się dowiedzieć komu można polecić to rozwiązanie i czym się różni od zwykłego konta internetowego.
Karta internetowa bez plastiku, bo tak dokładnie nazywa się ten produkt banku BZWBK to konto prepaid uzupełniane za pomocą własnych środków. To tak jak telefon "na kartę", jeśli chcemy dzwonić musimy najpierw uzupełnić konto. Tyle tylko że w tym porównaniu jest pewna różnica: po uzupełnieniu konta w telefonie możemy wykonywać połączenia, a mając konto rozliczeniowe w banku od razu, bez żadnych dodatkowych usprawnień możemy dokonywać przelewów. Więc po co dodatkowe konto? O tym zaraz.
Sam mam konto internetowe. Płacę z niego rachunki, kupuję przez Internet, licytuję na Allegro. Przelew jest realizowany w ciągu 24h (nie licząc dni wolnych od pracy). Mi osobiście taka karta nie jest potrzebna. Jakie są więc zalety takiego rozwiązania, które mogłyby zachęcić kogoś do jego używania? Po pierwsze: żadnych umów. Jak we wspomnianym wcześniej telefonie "na kartę". Wchodzimy na stronę banku BZWBK i rejestrujemy się. W ciągu kilku chwil i kliknięć mamy już założone kontoRejestracja karty. Od razu możemy go uzupełniać i wydawać pieniądze. Po drugie: kartę możemy komuś podarować. Nie podpisujemy żadnych umów, więc nie jest od nas wymagany żaden dowód tożsamości. Możemy wpisać dane kogoś bliskiego, uzupełnić konto i wysłać mu dane do logowania. Na upartego taką kartę można podarować dziecku jako wirtualne kieszonkowe na zakupy przez Internet i mieć pewność, że nie wyda więcej niż ma na tym koncie. Po trzecie: można dokonywać zakupów w zagranicznych sklepach. Jeśli płacimy w euro nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli w innej walucie to do operacji jest doliczana opłata w wysokości 3%. Dodam jeszcze, że ilość pieniędzy można sprawdzać za pomocą telefonu wysyłając smsa na podany numer na stronie konta.
Po założeniu konta dostajemy plik PDF, który jest wirtualną kartą. W nim zawarty jest jej numer, data ważności, numer rachunku karty i pole tekstowe na specjalny numer CVV2. Podczas rejestracji podajemy swój numer telefonu i na niego zostanie smsem wysłany ten numer. Pole tekstowe w PDFie z tym numerem jest aktywne tylko raz, czyli tylko raz możemy wpisać ten kod (program Adobe Reader). W systemowej przeglądarce Ubuntu Evince mogłem edytować dowolną ilość razy Smile
Na następnej podstronie przedstawię proces doładowania konta i dokonywania płatności przy pomocy karty internetowej.

Strona karty jest prosta i przejrzystaStrona z kartami. Nawigacja nie powinna sprawiać problemu. Po zalogowaniu się do konta klikamy Moje karty z menu na górze, dalej Szczegóły karty. Tu możemy podejrzeć dane dotyczące karty czy stan konta. Aby doładować konto z menu na górze strony wybieramy Doładowanie karty. Teraz musimy wybrać bank, numer zasilanej karty (możemy mieć ich kilka) i kwotę. Zasilenie karty odbywa się za pomocą usługi BlueCash, która jest znana z doładowań telefonów prepaid. Podsumowanie doładowania kartyDzięki tej usłudze karta zostanie doładowana w ciągu kilku minut bez czekania na rozliczenie przelewu przez nasz bank.
Po uzupełnieniu formularza na stronie zostaniemy poproszeni o dokonanie przelewu na rachunek BlueCash, w tytule wpisując podany kod. Dzięki temu kodowi rozpoznają co należy zrobić z przelanymi pieniędzmi. Po chwili (zazwyczaj jak korzystam z usług BlueCash to kwestia max 5 minut) powinniśmy mieć pieniądze na naszej karcie. I teraz minus: uzupełnienie karty kosztuje 1 zł.
Teraz przechodzimy do sklepu w którym chcemy dokonać płatności. Ja robiąc test wybrałem Empik. Pomijając cykl składania zamówienia, bo to zależy od sklepu przechodzimy do płatności. Wybieramy zapłać kartą lub coś w tym stylu, ważne aby to nie był zwykły przelew. Teraz powinniśmy być poproszeni o podanie wydawcy karty. W przypadku naszej karty to Visa. Następnie będziemy musieli podać numer karty, datę jej ważności i kod CVV2. To na pewno. Oprócz tych danych możemy zostać poproszeni o inne dane, ja na Empiku musiałem podać jeszcze imię i nazwisko.
Operacja zaksięgowania pieniędzy na koncie Empiku trwała dzień. To trochę długo, bo taki wynik osiągam na swoim koncie internetowym. Pierwszy raz dokonywałem takiej płatności i myślałem, że to się odbywa od ręki, płacę i pieniądze automatycznie zostają zaksięgowane na koncie Empiku. Lub po prostu Empik następnego dnia wysłał do mnie wiadomość o odebraniu kasy i wysyłaniu towaru. Tego nie wiem.
Teraz kilka słów na temat bezpieczeństwa takiego przelewu. Numer karty, data ważności i kod CVV2 musimy przechowywać w tajnym miejscu. Dane te są niezmienne przez okres ważności karty. Więc jeśli ktoś zdobędzie te dane może nam wyczyścić konto bez większych problemów. Jak dokonywałem zakupu nie dostałem od banku żadnej wiadomości o próbie zapłaty moją kartą. Żadnego smsa, mejla, nic. Pieniądze znikły z karty, ale w historii operacji na karcie nie było żadnej informacji na temat tego przelewu. Po dwóch dniach dopiero pojawiła się taka informacja. A za ten czas ja otrzymałem swój towar. Więc jeśli mamy sporą sumę na karcie, ktoś ukradł nam dane karty, nie dokonywaliśmy zakupów więc nie zaglądamy na stronę banku to nie widzimy jak ubywają nam pieniądze. Nawet jeśli zaglądamy na konto co dzień to i tak nie wiemy gdzie te pieniądze poszły.
Kilka rad dla przyszłych klientów tego banku i posiadaczy karty:
  • używaj bezpiecznego systemu operacyjnego - mam na myśli zabezpieczonego w antywirusy i firewall'a. A najlepiej przesiądź się na UbuntuCool
  • plik PDF z danymi karty najlepiej jest zaszyfrować i skopiować w jakieś bezpieczne miejsce, szczególnie jeśli z naszego komputera korzystają osoby trzecie
  • nie płać kartą z innych komputerów, a szczególnie w kafejkach internetowych i nie przy pomocy niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych

Generalnie z całej operacji kartą jestem zadowolony. Choć trochę na początku miałem z tym problem, ponieważ to była moja pierwsza płatność kartą. Całość odbywa się szybko, bez dokonywania przelewów ręcznie i bezstresowo jeśli stosujemy zasady bezpieczeństwa. Na pewno nie jest to konto do trzymania pieniędzy na co dzień, tylko mała karta na małe wydatki w Internecie. Dzięki ograniczonym środkom nie przeholujemy z zakupami Wink
Polecam ją osobom, które chcą szybko dokonywać płatności, dużo kupują w różnych sklepach internetowych, kupują za granicą i rodzicom, którzy chcą uczyć dzieci jak wydawać pieniądze w sieci.
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:

Simple Disqus Comments