Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Kolejny dział download. Tym razem z programami na Symbiana S60 v3. Plus krótkie recenzje tychże programów.
Na początek napiszę, że nie będzie to do końca download. Będą się znajdowały linki do stron skąd będzie można ściągnąć dany program. Jeśli program jest płatny też go opiszę, ale nie będzie linków do wersji pirackich. Ewentualnie link do shareware. Jeśli zależy ci na danym programie to go kup, a gdy nie chcesz płacić to --> Google. Ale to już robisz we własnym zakresie.

Opera Mobile - Opera Mobilenie mylić z javową Mini. To wersja natywna na Symbiana, która działa znacznie szybciej i ma większe możliwości niż Mini. Doskonale integruje się z systemem. Dla mnie całkowicie zastąpiła systemową przeglądarkę. Jednym z jej atutów jest możliwość synchronizacji zakładek (jeśli posiadamy konto na opera.com). To bardzo wygodne, bo to co znajdziemy na komórce możemy dodać do zakładek, aby później na komputerze dokładnie obejrzeć i przeczytać. Kolejną dosyć ciekawą funkcją jest zapisanie strony. Strona jest zapisywana tak jak pliku .mht na desktopowej wersji Opery. Dzięki temu mamy wszystkie obrazki wraz z treścią bez łączenia się z siecią. Przydatne jeśli czytamy coś na raty, np. w autobusie. Program działa szybko, responsywny, ładne animacje podczas obsługi. Dodatkowo gdy chcemy oszczędzić na transferze danych możemy włączyć tryb Turbo znany z wersji desktopowej. Dzięki czemu ściągane przez nas obrazki są poddawane dodatkowej kompresji przez specjalny serwer proxy. Oczywiście tracimy na jakości, ale zawsze możemy doczytać oryginalne dane i obejrzeć plik w pełnej jakości. Jeśli używasz Opery na komputerze i jesteś zadowolony/a to polecam wersję Mobile.
FreeSigner - Podpisywanie aplikacjisą dwa sposoby do ominięcia kłopotu certyfikatów w Symbianie. Najprościej jest złamać zabezpieczenia i instalować wszystko co popadnie. Jeśli ktoś nie chce się pozbywać tej "naturalnej" ochrony może sam sobie podpisywać oprogramowanie i instalować. Ja właśnie tak robię, choć mam zainstalowany HelloOX2 (domyślnie go wyłączyłem, włączam jak chce grzebać w systemie). Na początek trzeba wygenerować certyfikat na stronie opda.cn. Wygenerowanie certyfikatu trochę trwa, ponieważ wiele ludzi z całego świata chce go mieć w tym samym czasie. U mnie trwało to jakieś 4h. Pobrałem certyfikat na komórkę. Program FreeSigner instaluje się bez certyfikatu. Podajemy w nim ścieżkę do naszego certyfikatu i możemy teraz usuwać i podpisywać własnym certyfikatem pliki SIS. Certyfikat który dostaliśmy od Chińczyków służy do podpisywania aplikacji, które będą instalowane tylko na naszej komórce (przy generowaniu podajemy nr IMEI swojego sprzętu). Cała ta akcja z certyfikatami miała za zadanie posiadania kontroli nad wytwarzanymi aplikacjami przez zespół Symbiana. To miało ochronić komórki przed szkodliwym oprogramowanie. Jednak Symbian wystawiał certyfikaty dla deweloperów (taki jak ten co sobie sami generujemy), po aby móc sprawdzać własne programy na własnych komórkach. Później Symbian przestał generować tego typu certyfikaty. Teraz to robią Chińczycy z opda.cn. Po podpisaniu programów własnym certyfikatem będzie można bez problemu instalować pliki SIS.
CorePlayer - Multimedialny odtwarzaczsystemowy odtwarzacz muzyki w Nokii E63 to kompletna pomyłka. Ma problemy ze skanowaniem muzyki na karcie, więc trzeba było znaleźć odpowiedni zamiennik. Jednym z lepszych programów jest właśnie CorePlayer. Program nie odtwarza tylko muzykę, ale również filmy czyli pełni role multimedialnego odtwarzacza. Aby móc zeskanować muzykę, podajemy ścieżkę dostępu do katalogu z nią i wszystko co znajduje się w nim zostanie skatalogowane wg nazw plików oraz tagów. Dzięki temu tworzy nam się biblioteka zasobów i szybko możemy znaleźć interesujący nas utwór, ocenić go, dodać do plejlisty i tak dalej. Brzmienie dźwięku możemy podkręcić za pomocą equalizer'a. Jeśli nie podobają się nam domyślne ustawienia skrótów klawiszowych, definiujemy swoje. Oprócz słuchania lokalnych zasobów mamy możliwość słuchania stream'owanych dźwięków z Shoutcast'a jak i video z Youtube'a. Na dokładkę możemy pobierać podcasty. Program płatny.
Zarzadzanie programami
Źródło:
http://epocware.mobi
Taskman - systemowy menedżer zadań to minimum jakie może taki program zaoferować. Aż się prosi aby rozwinąć jego możliwości. Całkiem nieźle do tego nadaje. Zamiast małego okienka z otwartymi programami mamy cały ekran danych o stanie pamięci RAM, pamięci telefonu i karty, otwarte programy (sam Taskman jest ukryty na tej liście), lista ostatnio uruchamianych aplikacji z której możemy uruchamiać je jeszcze raz. Jak przystało na menedżera zadań możemy zamykać niechciane aplikacje. Gdy naciśniemy którąś z literek włączy się szybkie wyszukiwanie dostępnych aplikacji. Program płatny, ale można ściągnąć wersję shareware.

Mapy Google w komórceGoogle Maps - symbianowska wersja Google Earth. Jeśli mamy konto na Google mamy te same dane w komórce i na komputerze. Dzięki temu mogłem bez problemu ustalić trasę podróży w Bieszczady na komputerze, a później ją odtworzyć na komórce. Możliwości mniej więcej te same co na stronie Mapy Google: oznaczanie ulubionych miejsc, czytanie i wysyłanie buzz'ów, włączanie warstw, wskazywanie lokalizacji nawet bez modułu GPS (nie jest ona super dokładna, ale pozwoliła mi na dojazd bezproblemowy wszędzie tam gdzie był zasięg sieci), wyznaczanie trasy. Spokojnie może konkurować z Nokia Maps. Jedyną wadą może być to, że program wymaga dostępu do Internetu. Ale ja ten problem rozwiązałem pakietem danych.
Pingowanie z komórkiPing - jak sama nazwa wskazuje jest to program do puszczania pingów. Nie ma co się rozpisywać. Mi jest przydatny do testowania połączeń w bezprzewodowej sieci lokalnej.

Namierzanie i łączenie się do sieci wifiWefi - program do wyszukiwania sieci wifi. Podaje które sieci są otwarte i z których można korzystać bez hasła. W samym głównym ekranie znajdują się skróty do internetowych aplikacji, do których można się logować jak złapiemy sieć. Możemy do tej listy dodawać własne aplikacje. Program jest darmowy, ale jeśli chcemy do niego dodawać kolejne aplikacje trzeba się zarejestrować na stronie producenta.

Kalkulator naukowycCalcPro - jeśli ktoś szuka naukowego kalkulatora na komórkę to powinien się zainteresować się tą pozycją. Program posiada wszystkie (prawie) mojego kalkulatora naukowego (który gdzieś leży nieużywany Wink ) i nie będę się tu rozpisywał, bo nawet nie wiem jak niektóre nazwać. W każdym bądź razie jeśli ktoś chce liczyć logarytmy, potęgi, ułamki, silnie, wykonywać skomplikowane działania arytmetyczne, przeliczać dec<>hex itd. to aplikacja może mu się przydać.

Statystyki systemuEnergy Pro - narzędzie od Nokii do sprawdzania obciążenia systemu przez aplikację. Generalnie narzędzie skierowane do deweloperów, ale może się przydać dociekliwym użytkownikom. Program sprawdza obciążenie baterii, procesora, pamięci, sieci, siłę sygnału gsm. Wyniki przedstawia w postaci wykresu, który można wyeksportować do pliku. W samym programie możemy również dokonać prostych analiz wykresów.

Podgląd informacji o systemieNSysInfo - program do wyciągania informacji z telefonu, takich jak wersja telefonu, oprogramowania, numeru seryjnego, dane dotyczące pamięci, procesora, rozdzielczości wyświetlacza oraz kolorów oraz innych systemowych właściwości. Przydatne szczególnie na początku gdy dopiero poznajemy telefon.
W przyszłości dodam kolejne programy z serii "coś ciekawego na Symbiana".
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License