Aplikacje na Androida #3 - 5.0 out of 5 based on 4 votes

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 Są aplikacje na Androida bez których nie wyobrażam sobie jego funkcjonowania. Jedne ułatwiają życie, inne zwiększają możliwości a jeszcze inne ulepszają go. Poniżej przedstawiam 13 aplikacji must have.
Android Firewall - najlepsza aplikacja do zarządzania iptables na Androidzie. Niestety nie ma jej na Google Play, pobrałem ją z Githuba. Przewagą tej aplikacji nad innymi jej odpowiednikami jest np. możliwość kontrolowania łańcucha INPUT, czyli pakietów przychodzących. Do tego firewall ma wsparcie dla IPv6, połączeń VPN, roamingu, tetheringu. Wszystkie blokowania i akceptacje mogą być logowane do pliku. Aplikacja ta posiada również wtyczkę do Taskera, co pozwala na wykorzystanie Android Firewall w automatycznych zadaniach. 
android firewall1 t android firewall2 t
Busybox - to zestaw różnych narzędzi znanych z systemu Linux skompilowanych w jednym pliku. Manager instaluje plik w /system/xbin/ i linkuje wszystkie polecenia, które jest w stanie obsłużyć do tego pliku. Np. program /system/xbin/fdisk jest linkowany do /system/xbin/busybox.
root@htc_a51ul:/ # ll $(which fdisk)
lrwxrwxrwx root     root              2015-12-09 21:38 fdisk -> busybox
Gdy w shellu wpisujemy fdisk to w rzeczywistości uruchamiamy busybox z parametrem fdisk. Busybox przydaje się, gdy potrzebujemy pracować w konsoli Androida, z aplikacji terminala albo przez adb shell. Niektóre instalatory aplikacji wymagają busyboksa (Xposed, V4A).
busybox installer1 t busybox installer2 t
Greenify - można tą apkę zaliczyć do task killerów, ale w rzeczwystości nie jest to task killer, choć wykonuje to samo działanie. Greenify wykorzystuje systemowe metody usypiania aplikacji (przez polecenie am). Jeżeli zaznaczymy jakąś aplikację do uśpienia gdy np. wyłączamy wyświetlacz, jest ona usypiana tą samą metodą, która jest wykorzystywana, gdy kończy się pamięć operacyjna. Proces aplikacji nie jest po chamsku zabijany poleceniem kill, ale zamykany jest przez Activity Manager, w sposób w który system spodziewa się zamknięcia aplikacji. Gdy dodatkowo posiadamy framework Xposed, to metoda zamykania aplikacji staje się jeszcze bardziej subtelna. Jeżeli chcesz zwolnić pamięć telefonu, to nie używaj zwykłych task killerów tylko właśnie Greenify.
greenify1 t greenify2 t
Link2SD - ta aplikacja to rozwiązanie na bolączkę brakującej pamięci wewnętrznej. Linuksowy system plików ext4 pozwala na linkowanie plików, czyli tworzenie skrótów w innych lokalizacjach (katalogach). Wszystkie odwołania do linku są traktowane przez system jak odwołanie do pliku, więc aplikacja nie widzi różnicy między pracą z linkiem a pracą z rzeczywistym plikiem. Można to wykorzystać do zwiększenia wolnego miejsca w pamięci wewnętrznej. Pliki APK, biblioteki aplikacji czy dane można przenieść na stworzoną do tego celu partycję na karcie SD, a na pamięci wewnętrznej można zostawić tylko linki. 
link2sd1 t link2sd2 t
LiveBoot - zamiast oglądać animację podczas startu systemu przygotowaną przez twórców smartfona, możemy podglądać co robi sam system. Zamiast bootanim mamy logcata. Możemy dostosować wielkość czcionki i włączyć komunikaty z kernela. Dzięki tej aplikacji nie potrzebujemy komputera, aby diagnozować problemy ze startem systemu.
liveboot1 t liveboot2 t
RomToolBox Pro - aplikacja scyzoryk, która zawiera menedżera ROMów, plików, procesora, potrafi robić backup aplikacji, podmieniać ikonki paska powiadomień itp. Wiele funkcjonalności jest dedykowane dla CyanogenMODa bądź dla flagowych telefonów. Jednak większość rzeczy jest uniwersalna. Ja najbardziej lubię menedżera zadań, w którym można podglądać taski posortowane po grupie aplikacji (Foreground App, Visible App, Secondary Server, itd).
romtoolbox1 t romtoolbox2 t
Tasker - aplikacja do automatyzacji zadań. Na przykład: wychodzę z domu, a dokładnie po za obszar oznaczony na mapie w Taskerze, aplikacja wyłącza wifi; gdy wchodzę do pracy Tasker z powrotem włącza wifi i wycisza dzwonek. Aplikacja opiera się na działaniach i warunkach, które muszą być spełnione, aby wywołać określone działanie. Przykładowymi działaniami może być wyświetlenie alertu, uruchomienie aplikacji, uruchomienie polecenia, zablokowanie ekranu, uruchomienie dostępu do sieci bądź wywołanie jakiejś zewnętrznej wtyczki, która wykona działania w trzeciej aplikacji (ta musi obsługiwać Taskera). Profile (czyli warunki) określają aplikację, datę, zdarzenie w systemie, lokalizację, stan systemu, czas. Do każdego profilu należy dołączyć dwie akcje: gdy warunek zostanie spełniony i gdy przestanie być spełniany. W ten sposób możemy wszystko zautomatyzować. Na tej stronie możemy podejrzeć przykłady wykorzystania Taskera.
tasker1 t tasker2 t
Secure Settings - nie wszystkie działania jesteśmy w stanie wykonać za pomocą Taskera, szczególnie takie, które wymagają uprawnień roota. Aby nie pisać skryptów shellowych i poradzić sobie z tym działaniem polecam Secure Settings. Jest to wtyczka do Taskera, która rozszerza jego możliwości. Na przykład wykrywa błędne próby odblokowania ekranu (jeśli ten jest zabezpieczony hasłem/pinem/wzorem), zmianę ustawień, połączenia wychodzące. Z dostępnych akcji potrafi ustanowić połączenie bluetooth, uruchomić aktywność systemową, połączyć się z wifi, uruchomić kamerę, zmienić hasło/pin ekranu blokady, zmienić czcionkę, zmienić klawiaturę itd. Możliwości jest sporo. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.
securesettings1 t securesettings2 t
SuperSU - najlepszy program do zarządzania uprawnieniami roota. Kiedyś jeszcze za czasów Froyo i Gingerbread'a wykorzystywałem apkę Superuser, ale nie miała ona tyle możliwości co SuperSU. Jednym z moich ulubionych ficzerów tej apki to logi z użycia uprawnień polecenia su. Dzięki temu możemy dokładnie prześledzić jakie polecenia wykonywała aplikacja korzystająca z uprawnień roota. Ta opcja jest w wersji płatnej, ale warto ją kupić.
supersu1 t supersu2 t
Titanium Backup Pro - najlepsza aplikacja do robienia kopii zapasowych innych aplikacji, ich ustawień, ustawień systemowych, smsów, haseł wifi, rejestru połączeń. Oczywiście w wersji płatnej pokazuje jeszcze więcej możliwości. Możemy planować wykonywanie kopii zapasowych co określony okres czasu. Kopię zapasową możemy wypchnąć do chmury. Po wykonaniu zadania możemy ustawić, aby wykonało się jakieś działanie (synchronizacja, reboot). Możemy też tworzyć profile dla aplikacji np. jeżeli posiadamy dwa konta na FB i chcemy jednocześnie korzystać z tych dwóch kont wystarczy włączyć w Titanium Backup obsługę profili w aplikacji. Potem zmieniamy profil i korzystamy z innego konta.
titaniumbackuppro1 t titaniumbackuppro2 t
Xposed Framework - framework podmieniający kilka plików we frameworku Androida. Dzięki temu możemy za pomocą specjalnych modułów modyfikować system w pamięci RAM bez konieczności zmiany plików w systemie. Więcej o Xposed pisałem w oddzielnym artykule.
xposedinstaller1 t xposedinstaller2 t
Bar Launcher - mała aplikacja wyświetlająca pasek ze skrótami w powiadomieniach. Dzięki temu chcąc np. skorzystać z Google Tłumacza nie musimy wychodzić do launchera, tylko możemy rozwinąć pasek powiadomień i tapnąć skrót.
barlauncher1 t barlauncher2 t
Viper4Android - najlepsze narzędzie do poprawy brzmienia muzyki w Androidzie. Aplikacja zawiera oddzielne profile dla słuchawek, głośnika czy urządzeń bluetooth audio. Dodatkowo ustawienia możemy zapisywać do plików. Dzwięk możemy wzmacniać, rozszerzać spektrum, poddawać działaniom equalizera, włączać dźwięk przestrzenny, dodawać echo, zmieniać dynamikę basu itp. Instalacja pod Lollipopem wymaga nieco więcej zachodu niż przy wcześniejszych wersjach Androida. W przyszłości mam zamiar poświęcić oddzielny artykuł o V4A.
viper4android1 t viper4android2 t
Jeżeli używasz innych aplikacji bez których nie możesz się obejść napisz w komentarzu. Chętnie się z nimi zapoznam.
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:


Wykorzystanie zawartości tej strony w celach komercyjnych bez zgody autora jest zabronione.
Jeśli wykorzystujesz zawartość tej strony w swoich artykułach, podaj jako źródło adres URI tej strony. Google+
Creative Commons License