Drukuj
Nadrzędna kategoria: Android
Kategoria: Aplikacje
Odsłony: 21852
Framework Xposed i moduły - 3.7 out of 5 based on 3 votes

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Dawniej gdy chcieliśmy coś modyfikować w systemie musieliśmy zdekompilować plik APK, modyfikować co chcieliśmy i tworzyliśmy plik APK na nowo. Potem trzeba było wrzucić plik na partycję systemową i cieszyć się zmianami (pod warunkiem że ta modyfikacja chciała działać). Od kiedy mamy Xposed takich zmian nie musimy robić, bo wszystko odbywa się w pamięci RAM.
Xposed Framework to projekt open sourcowy który pozwala na modyfikowanie różnych aspektów systemu bez modyfikowania plików systemowych (po za jednym), dzięki temu nie ma obawy że coś zepsujemy. Jak to działa? Podmieniamy jeden plik na partycji systemowej /system/bin/app_process na ten z Xposed Framework. Dzięki temu będziemy mogli za pomocą specjalnych modułów wstrzykiwać kod do innych aplikacji.
Oczywiście nie musimy sami grzebać w systemie aby podmienić ten plik. Wystarczy zainstalować instalator Xposed z oficjalnej strony. Zalecam instalację wersji stabilnej, na stronie ukazuje się po kliknięciu "Show older versions". Gdy już zainstalujemy instalator uruchamiamy go, wybieramy Framework i Classical aby zainstalować na partycji /system plik app_process. Oczywiście musimy mieć zrootowany system.
instalacja
Gdy zainstalujemy dokonujemy restartu systemu co z resztą sugeruje instalator. Gdy system wstanie uruchamiamy jeszcze raz instalator. Jeżeli wersja frameworka w pamięci RAM odpowiada tej na dysku flash to znaczy że Xposed działa. Ale sam framework nic nie daje. Xposed otwiera drzwi dla modułów. Owe moduły zawierają kod który można wstrzykiwać do systemu i innych aplikacji.
Aby zainstalować jakiś moduł wchodzimy do instalatora Xposed, wybieramy Pobierz i przeglądamy repozytorium modułów. Tu możemy pobierać, instalować, aktualizować i uzyskiwać informacje na temat modułów. Tak więc nie musimy przekopywać internetów w poszukiwaniu modułów. Niczym jak w menedżerze pakietów w Linuksie.
Gdy wybierzemy jakiś moduł, instalator go pobierze i będzie próbował zainstalować. Po instalacji trzeba moduł aktywować. W głównym menu instalatora Xposed wchodzimy do Moduły i zaznaczamy moduł, który chcemy aktywować. Teraz restartujemy samą maszynę wirtualną Androida, bez restartu całego systemu. W menu głównym wybieramy Framework i Miękki restart.
moduły
Nie tylko moduły z repo Xposed korzystają z frameworka. Niektóre aplikacje z Google Play również z niego korzystają, np. Greenify.
Teraz przedstawię zbiór modułów z których korzystam:
To są przykładowe moduły z których ja korzystam. Sporą ilość fanów ma moduł GravityBox, ale nie korzystam z niego bo jest nieco przeładowany usprawnieniami. Wolałem rozbić to na kilka mniejszych modułów, które nie mają rezydujących usług w tle. Ilość modułów stale rośnie i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Dla mnie framework Xposed to absolutne must have jeżeli chodzi o rootowanie Androida. Polecam każdemu użytkownikowi zrootowanego urządzenia.
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:

Simple Disqus Comments