Rozpoczynam nowy dział na swojej stronie poświęconej m. in. Androidowi. Dział download w którym będę polecał dobre programy.
aLogcat - logcat
to polecenie do przeglądania logów systemowych na bieżąco. Uruchamia się je z konsoli Linuksa a nie z samego Androida. Ale dzięki aLogcat mamy możliwość podejrzenia tych logów z telefonu. Android produkuje logi różnego rodzaju: komunikaty Dalvika, błędy, komunikaty aplikacji czy samego Linuksa. Każdy z nich ma inny kolor, dzięki czemu łatwo można rozróżnić pochodzenie komunikatu. Logi można zapisywać na kartę, aby móc potem skopiować i przeglądać wygodnie na komputerze. Można zastosować filtrowanie po słowie kluczowym, aby znaleźć to co nas interesuje. Logi możemy również udostępnić przez naturalne mechanizmy Androida, np. na pocztę. Przydatny podczas diagnozowania problemów z aplikacjami czy systemem.

Aptoide - implementacja
repozytoriów oprogramowania linuksowego na Androidzie, nawiązująca nazwą do popularnego programu w Ubuntu apt. W skład tego pojęcia wchodzi kilka programów: Aptoide Installer, Aptoide Repos, AptoideUploader. Installer instaluje klienta repozytoriów (coś w stylu Synaptic'a), nie jest on udostępniony w Markecie, tylko na zewnętrznym serwerze, instalator go ściąga i instaluje. Jeśli pojawi się nowa wersja instalatora to znaczy że jest również nowa wersja Aptoide. Repos to po prostu zestaw predefiniowanych największych repozytoriów oprogramowania. Tak jak w apt na Linuksie tutaj też możemy dodawać własne repozytoria. Możemy pójść krok dalej i założyć własne repozytorium. Najpierw musimy się zarejestrować na stronie Android Bazaar, później uruchomić Uploader i zalogować się do Bazaar. Potem tylko zaznaczamy jakie aplikacje chcemy udostępnić w naszym repozytorium i upload'ujemy je.

Autostarts - wraz z startem
systemu uruchamiają się różne aplikacje zainstalowane w naszym Androidzie. Niektóre z nich nie potrzebnie się uruchamiają, bo są w większości czasu nie potrzebne, a jednak usługa działa w tle. Nie potrzebnie wydłużają czas oczekiwania na gotowość systemu po włączeniu komórki. Testowałem różne programy, które miały służyć do wyłączenia uruchamiania aplikacji na starcie systemu, ale one najzwyczajniej zabijały procesy uruchomionych już aplikacji. Każde takie zabijanie nie potrzebnie zajmuje moc procesora, a przecież założeniem miało być wyłączenie ich automatycznego uruchamiania. Z pomocą przychodzi Autostarts. Automatyczne uruchamianie aplikacji w systemie Android opiera się na zdarzeniach, np.: uruchomienie systemu, podłączenie słuchawek, przepełnienie pamięci wewnętrznej, włączenie Bluetooth, itd.. Klikając tych kategorii rozwija nam się lista aplikacji, które przy danym zdarzeniu się uruchamiają. Teraz możemy je wyłączać, włącznie z aplikacjami systemowymi, ale to nie jest zalecane. Widok programu możemy zmienić na odwrotny: zamiast wyświetlać kategorie zdarzeń, możemy wyświetlić listę programów i po rozwinięciu listy możemy zobaczyć w jakich zdarzeniach bierze udział program. Działa tylko na rootowanych telefonach. Program płatny.

Backup Master - gdy nie miałem
jeszcze roota na Wildfire chciałem program który będzie mi robił kopie zapasowe SMS czy rejestru połączeń. Bez roota nie mogłem używać Titanium Backup. Wtedy znalazłem program Backup Everything (wcześniejsza nazwa Backup Master). Program pozwala na robienie kopii zapasowej wiadomości MMS i SMS, zakładek przeglądarki, rejestru połączeń, ustawień systemowych, alarmów, punktów dostępowych oraz aplikacji. Szybkość działania pozostawia jednak wiele do życzenia, ale można zaznaczyć tylko kilka z listy, np. tylko MMS i rejestr. Kopie zapasowe są numerowane tak więc możemy trzymać z różnej daty. Dane lądują na karcie pamięci w katalogu BackupEverything.

Bluetooth File Transfer - na początku
użytkowania CyanogenMOD 7 miałem problem z odbieraniem plików przez BT. Mogłem wysyłać, ale nie mogłem odbierać. Okazało się, pomimo że usługa BT była uruchomiona, żaden z serwisów w ramach jej nie działał, włącznie z ftp. I tu z pomocą Bluetooth File Transfer który uruchamia własny serwer ftp mogę przyjmować pliki przez BT. Program oprócz samego serwera plików, zawiera również menedżer plików, dzięki czemu możemy wysyłać i odbierać bezpośrednio z programu (po ówczesnym uwierzytelnieniu się urządzeń).

Ubuntu One Files - jeśli oprócz
Androida używasz również Ubuntu a na nim usługę Ubuntu One to zdecydowanie może ci się przydać ta aplikacja. Nie działa tak jak na komputerach, że bez pytania synchronizuje wszystko jak leci. Tutaj z wiadomych przyczyn można synchronizować to co nam się podoba, możemy również upload'ować pliki z telefonu, które potem pojawią się nam w komputerze. Można skonfigurować U1 aby upload'owało wszystkie robione przez nas zdjęcia telefonem. Więc nie musimy ich zgrywać z komórki ręcznie.

Swiftkey X - zdecydowanie najlepsza
wirtualna klawiatura na Androida. Na podstawie zebranych danych i danych posiadanych w słowniku dobiera tak słowa aby zdanie miało sens. To już nie przewidywanie samych wyrazów, ale całych zdań. Program przy używaniu uczy się i staje się coraz bardziej skuteczny. Szczególnie gdy często piszemy te same zdania. Oprócz wprowadzania tekstu palcami możemy podawać słowa i całe zdania głosem. Do tego wymagana jest aplikacja Wyszukiwanie głosowe od Google. Wygląd klawiatury możemy dostosować za pomocą wbudowanych motywów. Na dzień dzisiejszy jest ich 3. Aplikacja płatna, ale naprawdę warta swoich pieniędzy. Jest dostępna również wersja darmowa, ale ograniczona czasem używania. Wystarcza aby się przekonać do niej.

StreamFurious - szukałem dobrej
aplikacji do słuchania radia internetowego i tak trafiłem na StreamFurious. Aplikacja obsługuje linki prowadzące na stronach internetowych do kanału radia. Dzięki czemu szybko możemy dodać daną stację do swojego katalogu stacji w programie. W standardzie są już najbardziej znane stacje zagraniczne, razem z podsłuchem policyjnego radia CB w Los Angeles. Aplikacja ma również wersję płatną, która zawiera kilka bajerów więcej niż wersja podstawowa.

Pracuj.pl - aplikacja serwisu
o tej samej nazwie. Pozwala na szybkie i wygodne jeśli chodzi o telefon komórkowy wyszukiwanie ofert pracy w tym serwisie. Możemy skonfigurować JobAlert znany z serwisu, oznaczyć ciekawe oferty pracy jako ulubione. Oferty wyświetlają się dostosowane do wyświetlacza smartfona. Daną ofertę możemy wysłać za pomocą systemowych narzędzi udostępniania, czyli przez Bluetooth, opublikować na Facebooku (jeśli mamy zainstalowanego klienta), wysłać Gmail'em, wysłać pocztą, SMS, itd..

Listen - aplikacja od Google
dostępna tylko na telefonach z Androidem. Nie mamy dostępu do serwisu z komputera. Dzięki niej możemy wyszukać podcastów i na bieżąco aktualizować kolejne odcinki. Niestety nie ma katalogu stacji, jest tylko wyszukiwanie po słowie kluczowym. Oczywiście najlepiej korzystać z aplikacji w połączeniu z WiFi, ze względu na duże transfery.
