Drukuj
Nadrzędna kategoria: Amiga
Kategoria: Programy i gry
Odsłony: 14607
Moje ulubione gry na Amigę I - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Zrobiłem zestawienie dziesieciu amigowych gier z wielu moich ulubionych. Oczywiście fajnych gier jest znacznie więcej, ale chciałem się ograniczyć do 10 bo artykuł nie miałby końca face wink
Sprawne oko zauważy że na poniższej liście brakuje klasyków w stylu Super Frog, itd. Przyznam szczerze, że gdy kupowałem Amigę nie lubiłem platformówek. Wydawały mi się one takie prymitywne i kojarzyły mi się z 8bitowymi komputerami. Zawsze wolałem gry bardziej rozbudowane typu RPG czy strategie. Dziś już inaczej do tego podchodzę, być może przez to że nie mam tyle czasu aby grać w te rozbudowane gry.
Teraz mam 10GB dysk na którym instaluje gry które dają się zainstalować na dysku twardym oraz te z WHDLoad. Znajdują się na nim poniższe tytuły i klasyki w które wcześniej nie grałem. Ogólne założenie jest takie aby z Amigi zrobić coś na kształt konsoli do gier.
Na pierwszy ogień biorę UFO Enemy Unknown. Jest to zgrabne połączenie strategii finansowej, gry taktycznej z elementami RPG. Budujemy bazę, która będzie bronić Ziemii przed najazdami kosmitów, początkowo sporadycznymi, z czasem obcy będą pogrywać coraz mocniej. Poziom trudności rośnie stopniowo, ale również poziom doświadczenia ziemskich żołnierzy, którymi przejdzie nam sterować również rośnie. Do tego po zestrzeleniu statku kosmicznego i wybiciu jego właścicieli całą technologię zabieramy do badań. Odpowiednio dotując naszych naukowców możemy przejąć ich technologię i zaadaptować do swoich pojazdów, pancerzy czy broni. Ta złożoność rozgrywki potrafi wciągnąć w tą grę na długie dni.
 ufo1 t ufo2 t ufo3 t
Kolejną przełomową grą która wytyczała nową drogę jest Dune 2. Pierwsza strategia czasu rzeczywistego. Nie ma tu takiej złożoności jak w UFO, ale gra też potrafi wciągnąć. Na początek wybieramy klan którym chcemy sterować, każdy z nich różni się nieco uzbrojeniem i poziomem trudności całej rozgrywki. Misje również są stopniowane, na początku musimy uzbierać określoną ilość kredytów, później misja musi zakończyć się przegraną przeciwnika. Z czasem dochodzą nowe rodzaje uzbrojenia, ale przeciwnik też nie próżnuje. Każda nowa misja okazuje się nowym zaskoczeniem i strategia wymyślona w poprzedniej misji wymaga poprawek.
dune21 t dune22 t dune23 t
Syndicate to strzelanka z elementami strategii. Nasz syndykat musi walczyć o dominacje na świecie wraz z innymi syndykatami. Do dyspozycji mamy czterech cybernetycznych agentów, którzy mają wykazać się w różnych misjach. A tych jest sporo, a do tego mamy dodatkowy dysk z misjami o nazwie American Revolt. Agenci w trakcie rozgrywki pomiędzy misjami mogą być ulepszani, możemy im dać lepszą broń i dodatkowe zabawki, które mają pomóc w walce z obcymi agentami.
syndicate1 t syndicate2 t syndicate3 t
To już jest klasyk: Mortal Kombat 2. Idealna gra do rozgrywki we dwóch. W dzisiejszych czasach zupełnie nie ma gier w których można grać w dwóch na jednym ekranie. Zostało to zastąpione przez rozgrywki internetowe. Gra ma płytką fabułę, ale tu nie o to chodzi, tu najważniejsza jest akcja. A tej jest sporo. Kilka sposóbów na wykończenie przeciwnika, wachlarz ciosów, spory wybór zawodników to prosty przepis na przebój. Tej gry chyba nie trzeba reklamować.
mk21 t mk22 t mk23 t
Teraz zmienie nieco klimat. O F-19 Stealth Fighter pierwszy raz przeczytałem w Top Secret 3/91 i pomyślałem że muszę w to zagrać. Gdy już miałem Amigę przypomniałem sobie o tej grze. F-19 i późniejszy F-117 to symulatory lotu samolotów niewidzialnych (w teorii) dla radarów. Do dyspozycji mamy cztery różne teatry działań w Europę Wschodnią więc będziemy latać nad terytorium Polski i walczyć z samolotami Układu Warszawskiego. Niewidzialność pozwala nam na zakradnięcie się nad terytorium wroga, skopanie mu tyłka i szybka ucieczka w kierunku docelowej bazy. Największym naszym wrogiem są radary, gdyż w pewnych okolicznościach są wstanie dostrzec nasz samolot. A wtedy lecą w naszym kierunku rakiety ziemia-powietrze i myśliwce przeciwników. My nie pozostajemy bezbronni, samolot ma na wyposażeniu uzbrojenie do kontrataku i unikania rakiet. Reszta to umiejętności pilota.
f191 t f192 t f193 t
Znów zmienie tematykę. Tym razem na RPG. Black Crypt to typowy dungeon crawler z bardzo fajną grafiką. Jak to w tych grach bywa wybieramy sobie cztery postacie i tworzymy ekipę, która będzie się szlajać w poszukiwaniu przygód po lochach. Mamy różne profesje i broń. Możemy zmienić domyślne przypisanie klawiszy aby łatwiej było się nam poruszać po labiryncie. Gra powstała na podstawie planszówki o tej samej nazwie.
blackcrypt1 t blackcrypt2 t blackcrypt3 t 
Civilization to kolejna kultowa strategia. Zaczynamy od plemienia, a kończymy rozgrywkę podbijając kosmos. Po drodze oczywiście trafiają się wojny, najazdy dzikiego luda, układy polityczne z silniejszymi, rozwój nauki, który przekuwamy na dominację i wykorzystywanie tego co daje planeta. Rozgrywkę możemy prowadzić na mapie odwzorowującą rzeczywisty świat, bądź generowanej losowo. Ja wolę ten drugi wariant gdyż jest większy element zaskoczenia. Oprócz podbijania sąsiadów musimy zadowalać swoich obywateli gdyż bez ich poparcia również daleko nie zajedziemy.
civ1 t civ2 t  civ3 t
Grą podobną do poprzedniej jest Colonization. Zaczynamy jako kolonizatorzy Nowego Świata, wchodzimy w układy z autochtonami, toczymy wojny z innymi kolonizatorami. Początkowo żyjemy w zgodzie z Europą skąd dostajemy wsparcie, ale gdy zdeklarujemy niepodległość mamy nowego wroga, który będzie nas starał się przywołać do porządku. Jeżeli odeprzemy jego najazd, w między czasie uda nam się zadbać o rozwój nowego państwa to wygrywamy rozgrywkę.
col1 t col2 t col3 t
Cytadela to gra rodzimej produkcji fajnym demkiem na początku. Wcielamy się w rozbitka ze statku kosmicznego który awaryjnie musiał lądować w obcej bazie wojskowej. A w niej czychają na nas kosmiczne potwory i wrodzy żołnierze, których będziemy traktować z różnorakiej broni, którą znajdziemy na miejscu. Do tego od czasu do czasu będziemy znajdować klucze do otwierania przejść, czyli FPS standard. A na sam koniec wysadzimy bazę w powietrze ewakuując się z niej. Dużym plusem tej gry są niskie wymagania sprzętowe. Pójdzie na gołej A500, ale to w tych grach bywa im więcej MHz tym lepiej.
 cytadela1 t cytadela2 t cytadela3 t
No i ostatnią pozycją na dziś jest Hired Guns. Gra RPG ze świetną grafiką i muzyką. Gry z tego gatunku w tamtych czasach to zazwyczaj dungeon crawler'y i w tym wypadku nie jest inaczej. Znów kontrolujemy czterech graczy ale tym razem akcja dzieje się w bliżej nieokreślonej przyszłości na obcej planecie. Do dyspozycji mamy różną broń palną, laserową, ładunki wybuchowe, zabawki w stylu automatyczne działko maszynowe oraz Psionic Amps. Te ostatnie służą do tuningowania postaci. To wszystko przydaje się w 41 misjach, w tym też misje treningowe. Czyli kupa czasu spędzona przed Amigą.
 hiredguns1 t hiredguns2 t hiredguns3 t
Oczywiście to nie wszystkie moje ulubione gry, to raczej zaczepka aby móc kontynuować temat w przyszłych artykułach. A jakie są Wasze ulubione gry? Piszcie w komentarzach face smile
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:

Simple Disqus Comments